Burdur’da bir kadın öğrenci, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için, katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu taşlardan heykel yaptı.

Burdur’da, ‘Çoban ressam’ olarak tanınan Büşra Öğüt (22), katledilen kadınlar için Ağlasun ilçesindeki 1100 rakımlı Akdağ Yaylası’na ‘Uyuyan Güzel’ adını verdiği heykel yaptı. Büşra, heykeldeki taşlara cinayete kurban giden kadınların isimlerini yazdı.

AKDAĞ YAYLASINDAKİ TAŞLARLA HEYKEL YAPTI

Gerçek Gündem’in haberine göre Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Büşra Öğüt, okulunun pandemi sürecinde tatil olması nedeniyle Ağlasun ilçesindeki 1100 rakımlı Akdağ Yaylası’ndaki evinde ailesiyle birlikte yaşıyor.
Son günlerde yaşanan kadın cinayetlerine duyarsız kalmayan Büşra Öğüt, Akdağ Yaylası’ndaki arazide, küçük taşlarla kadın vücudunu betimleyen heykel yaptı.

HER TAŞTA BİR KADININ ADI YAZILI

Büşra Öğüt, “Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız kadın cinayetleri nedeniyle bir şekilde içimden gelen acıyı ortaya koymak istedim ve etrafta bulduğum taşlarla bir kadın vücudu oluşturdum. Bu kadın vücudunu oluşturan neredeyse bütün taşlarda, öldürülen kadınların isimleri yazıyor. Çünkü hepsinin acısı içimize bir taş gibi oturdu. Artık daha fazla kadın kaybetmek istemiyoruz. Artık buraya daha fazla taş koymak istemiyoruz” diye konuştu.

“KADINLARIN DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜĞÜ GERÇEKLER VAR”

Bu dünyada kadınların öpülerek uyandırıldığı masallar değil, dövülerek öldürüldüğü gerçekler olduğunu aktaran Öğüt şunları söyledi:
“Faillerin tutukluluk süresini, kamuoyunda konuşulma oranına göre belirleyen, iyi hallerinden ötürü cezasını düşüren yargı sistemi var. Namus kavramını kadınla bağdaştıran, ne şekilde öldürülmüş olursa olsun ölümün sebebini kadına bağlayan, yaşanan ölümleri bir sonraki olay gerçekleşene kadar unutan toplum var. Kadınlar yalnızca masallarda sonsuz”