CHP’nin kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulmasına yönelik teklifi AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

CHP, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde, pandemi döneminde artan kadına yönelik her türlü şiddetin araştırılması, şiddetin önlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulması teklifinde bulundu.
Ancak CHP’nin teklifi, AKP ve MHP tarafından reddedildi. Teklifin reddedilmesine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kadın cinayetlerini tek tek sıraladı ve önlenebilirliğine dikkat çekti.

“FAİL POLİSLER TARAFINDAN UĞURLANDI”

Karaca, TBMM’de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Güleda Cankel, Isparta’da üniversite öğrencisi. Katili Zafer Pehlivan, daha önce kadına şiddetten gözaltına alınıyor, serbest bırakılıyor ve serbest bırakılmakla da yetinilmiyor, polisler tarafından elinden tutulup ‘Bu şehri terk et’ denilip bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emrindeki polisler tarafından otogardan uğurlanıyor. Peki, buna sessiz kalmak bir Bakan için ‘ayıp!’ değil mi?”

BAKANLARA “İHMAL” SORUSU

CHP’li Karaca, şöyle devam etti:
“Evet, şimdi soruyorum: Sayın İçişleri Bakanı, bu anlattığım veriler hem Adalet Bakanlığı’nın hem İçişleri Bakanlığı’nın hem de Aile Bakanlığı’nın, görevlerini yerine getirirken yasaları gereği gibi uygulamayan ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen kendi Bakanlıklarına bağlı çalışanlarının ihmalleridir; bu konuda ne yaptınız? Bu
konuyu denetleyebildiniz mi? Hayır. Ama denetleseydiniz emin olun bu kadınlar yaşayacaktı. Yani ne ‘Ayıptır’ diyerek, ne parmak sallayarak kadın cinayetlerini, kadına karşı şiddeti durduramazsınız. Ancak ve ancak kadına karşı şiddeti, yasaları, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayarak durdurabilirsiniz.”