Ankara’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele gününde kadınlar, “Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımızla sokaktayız çünkü yaşamak istiyoruz” diyerek sokakları doldurdu. Sakarya Caddesi’nde yürüyüş düzenleyen kadınlar hep bir ağızdan “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedi.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Çankaya Belediyesi önünde toplanan kadınlar “Erkek-Devlet Şiddetine Karşı İsyandayız, Yaşamak İstiyoruz ” pankartı açtı. Sırayla Şule Çet, Emine Bulut, Ceren Damar, Nadia Kadirova gibi erkek şiddeti ile katledilen kadınların ismi okunmasının ardından Çankaya Belediyesi önünden yürümek isteyen kadınların yürüyüş güzergahı polisler tarafından set çekilerek engellendi. Duruma tepki gösteren kadınlar ” “Aç aç barikatı aç” ve “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop. İnadına isyan inadına isyan inadına özgürlük!” sloganlarını attı. Platform üyeleri ve polisler tarafından yaşanan uzun tartışmanın ardından kadınlar Sakarya Caddesi’ne büyük bir coşku ile “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Vardık, varız, var olacağız”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganları eşliğinde yürüdüler.

Şili ve Kolombiya’da direnen kadınlara selam gönderildi: “El pueblo unido jamas sera vencido”

Ankara’da kadınların Sakarya Caddesi’ndeki 25 Kasım yürüyüşü sırasında bir erkek camdan “Doğru yol İslam’da” diye bağırarak yürüyüşe tepki gösterdi. Alandaki polisler söz konusu kişiye “İçeri gir” diye bağırarak engel olmaya çalıştı. Ardından coşkuyla Sakarya Caddesi’ne giren kadınlar burada basın açıklaması düzenledi.  Basın açıklaması okunmadan önce kadınlar, Kolombiya ve Şili’de direnen kadınlara da İspanyolca selam göndererek “El pueblo unido jamas sera vencido(Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez)” dedi.

“O saatte ne işleri var dışarıda’ diyenlere karşı sokakları terk etmedik”

Sonrasında okunan basın açıklamasında AKP’nin kadın politikaları eleştirilirken İstanbul Sözleşmesi ve Nafaka Hakkı’nın da önemine değinildi.  Yaşamak istiyorum diyen kadınların yaşam çığlığının görmezden gelindiğinin belirtildiği açıklamada “Nevin Yıldırım olduk, Şule Çet olduk ve hayatlarımızı kendi ellerimizle kazıyarak aldık. ‘O saatte ne işleri var dışarıda’ diyenlere karşı sokakları terk etmedik” denildi.

Daniela Carrasco anıldı

Ankara’da 25 Kasım’da şiddete karşı sokağa çıkan kadınlar ayrıca, Şili’deki gösterilerde polisler tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence ve tecavüze maruz bırakılarak katledilen sokak sanatçısı Daniela Carrasco‘yu da andı. Basın açıklaması sonrasında müzisyen Ezgi kadınlarla birlikte şarkı söyledi. Müzisyen Ezgi’den sonra Kızçeler grubu, tutuklu kadınlar ve dünyanın dört bir yanında direnen kadınlar için “Ekmek ve Gül” türküsünü söyledi. “Erkek devlet şiddetine karşı yaşamak istiyoruz” diyen kadınlar eylemlerini şarkı, türkü ve halaylar ile sonlandırdı.