Kadınlar Birlikte Güçlü ekibi, kadına yönelik şiddete karşı “Cinayet haberi okumaya tahammülümüz kalmadı” diyerek 25 Kasım’a kadar devam edecek kampanya başlatıyor.

Sosyalist, feminist ve birçok kadın örgütü ve bağımsız kadınlardan oluşan Kadınlar Birlikte Güçlü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken “Cinayet haberi okumaya tahammülümüz kalmadı” diyerek “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası başlattı. Kampanyanın ilk eylemi 28 Eylül’de Kadıköy’de yapılacak. Kadınlar, Emine Bulut’tan Hande Kader’e 100 kadının hikayesini okuyacak.

‘SES VERMEK İÇİN HAYDİ GEL’

Kampanyaya ilişkin yapılan çağrıda, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne yaklaşık 2 ay kalmışken; 28 Eylül Cumartesi günü kampanyaya başlıyoruz! Saat 14.00’te Kadıköy iskelede olacağız” diye belirtildi. Çağrıda, öldürülen yüzlerce, binlerce kadından 100’ünün hikayesini anlatmak, onları sadece öldürüldükleri gün değil oraya varana kadar günlerce, aylarca, yıllarca şiddetle baş başa bırakan ve hayatta kalmak için sosyal medyadan sesini duyurmak zorunda bırakan sisteme isyan etmek için bir araya geleceklerini ifade edilerek, “Sayıların ardındaki kadınları, cinayetlerin ardındaki hayatları, yasalar uygulansa, faillerin sırtları sıvazlanmasa, ‘karı-koca arasına girilmez’ denmese önlenebilecek erkek şiddetini görünür kılmak için… Sadece yaşamak için değil, şiddetten uzak, eşit ve özgür yaşamak için… İsyanımız da, dayanışmamız da yeni değil. İstanbul Sözleşmesi, 6284 ve toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadelemiz yeni değil. Ama her zamankinden daha yüksek sesle olmak zorunda. 100 kadından birine ses vermek için, haydi sen de gel” denildi.
Kaynak: MA