Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki gösteren kadınlar Taksim Meydanı’nda oturma eylemine başladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla İstanbul Taksim’de bir araya gelen kadınlar, ‘Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula!’ eylemine başladı. Tüm kadınları destek vermeye çağıran platform üyeleri, “İstanbul Sözleşmesi’ni savunan bütün kadınları Taksim Meydanı’na çağırıyoruz. Biz boşuna ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ demedik” açıklamasını yaptı.
Fotoğraf: Cansu Şimşek (@frausimsek)

NE OLMUŞTU?

Türkiye, kadınların haklarının korunması için oldukça önemli olan #İstanbulSözleşmesi‘nden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla çıktı. Erdoğan’ın imzasını taşıyan ve Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı:
“Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.”