Kayseri’de 2020 yılının Ocak-Kasım ayları arasında 2 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 6 kadın yaralandı, 1 kadın tehdit edildi,1 kadın da cinsel saldırıya uğradı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde, Kayseri’de Ocak-Kasım ayları arasında meydana gelen kadına yönelik şiddet haberlerini derledik. Buna göre Kayseri’de 2020 yılının ilk 11 ayında 2 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 6 kadın yaralandı, 1 kadın tehdit edildi,1 kadın da cinsel saldırıya uğradı. Cinsel saldırıya uğrayan kadın ise özsavunma ile kendisini cinsel saldırıya maruz bırakan erkeği öldürdü.
Yerel ve ulusal basında Kayseri’deki asayiş olayları içindeki haberlere göre, Ocak ayından bu yana görülen ‘erkek şiddeti’ haberleri şu şekilde:

  • Ocak ayında, Sarıoğlan ilçesinde A.A.(37), Y.Ö.(28) ve yabancı uyruklu I.K. (38) işten eve dönerken, 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. I.K. hayatını kaybetti.
  • Mart ayında, , Melikgazi ilçesine bağlı TOKİ Demokrasi Mahallesinde meydana gelen olayda Kazım Ş. (54) ve kız arkadaşı S.Ç. (47) arasında bilinmeyen bir sebepten tartışma çıktı. Kazım Ş. kız arkadaşını silahlı alet ile yaraladı.

HAZİRAN AYINDA 2 KADIN YARALANDI

  • Haziran ayında Melikgazi ilçesine bağlı Keykubat Mahallesi Akıncılar Caddesi üzerindeki bir ikamette meydana gelen olayda A.G., tartıştığı eşi P.G.’ye (39) ateş etti. Kadın yaralandı.
  • Yine Haziran ayında, Kocasinan ilçesine bağlı Mimarsinan Mahallesi Gerede Caddesi’nde meydana gelen olayda 48 yaşındaki Abdurrahman E. ile 47 yaşındaki Güner A. arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmada Abdurrahman E. kaçarak markete giren Güner A.’yı pek çok kez yaraladı.

TEMMUZ AYINDA 1 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ, 1 KADIN YARALANDI

  • Temmuz’da, Kayseri’nin İncesu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesinde meydana gelen olayda, G.S. isimli kadın, 3. kattaki evinin balkonundan düşerek, kaldırıldığı Kayseri Şehir Hastanesinde hayatını kaybetti. Evli olduğu erkek ise cinayet şüphesiyle tutuklandı.
  • Yine Temmuz ayında, Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Fevzioğlu Mahallesi 45. Sokak üzerinde bilinmeyen bir nedenden dolayı kavga çıktı. Çıkan Kavgada isminin Melek F. olduğu öğrenilen bir kadın, silahla karın kısmından vurularak yaralandı.
  • Ekim ayında, S.K. isimli bir kadın, birlikte yaşadığı ve cinsel şiddete uğradığı R.K. adlı erkeği öldürdü.
  • Kasım ayında Sibel Aslan, boşanmak istediği eşi tarafından ölümle tehdit edildiğini söyleyerek yetkililerden yardım istedi.