MEB’in “başörtülü ile başı açık kadın” tartışması yaşatan kitabında, MEB bir açıklama yaparak 150’yi aşkın görsel içinden 4 görselin seçilerek algı oluşturulmaya çalışıldığını iddia etti. Ancak kitaptaki görsellerin yalnızca 15’i ikili ilişkileri konu ediniyor. Bunların 7’sinde kadınlar var. 7 görselin tamamı da bu tartışmaya dahil.

Kitaptaki ikili ilişkilerin konu edinildiği ve kadınların yer aldığı 7 görselde bulunan 4 başörtülü kadının tamamı olumlu gösterilirken, başı açık 3 kadından 2’si olumsuz resmedildi.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı “Psikososyal Önleyici Destek Programı”  kapsamında hazırlanan kitapta yer alan başörtülü kadının olumlu, başı açık kadının ise olumsuz olarak gösterildiği resimler kamuoyunda tartışma yaratmıştı.

MEB: MAKSATLI BİR ALGI ÇABASI

Kitap hakkında MEB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Söz konusu haberde, kitapta yer alan 150’nin üzerindeki görsel içerisinden yalnızca 4 görsel bir araya getirilerek bütünü yansıtmayan maksatlı bir algı oluşturulmak istendiği görülmektedir” ifadeleri kullandı.

BAKAN İSE RESİM SEÇİMİNİ YANLIŞ BULDU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise başında olduğu bakanlığın resmi açıklamasıyla fikir ayrılığına düştü. Bakan, katıldığı bir televizyon programında konu ile ilgili, “Soruşturma başlatıldı. Kitapta kullanılan resimler doğru değil. Beni az çok tanıyanlar bunu onaylamayacağımı bilirler” dedi.

İKİLİ İLİŞKİLERİN RESMEDİLDİĞİ GÖRSEL SAYISI: 15

dokuz8HABER olarak kitapta yaptığımız incelemede, kitaptaki tüm görsellerin içinde ikili ilişkilerin resmedildiği “Önleyici Destek Programı Etkinlikleri” bölümünde yer alan 15 görselin yer aldığı saptandı. Bu görseller içinde yetişkin erkeklerin 3’ü olumsuz resmedilirken, 2 erkek ise şevkatli ve olumlu tasfir ediliyor. İlgili resimlerden 3’ünün de akran zorbalığı ve çocukların birbirleriyle ilişkileri konu edilirken, kadınlar ve çocuklar arasındaki ilişkilerin resmedildiği 7 görsel tartışmalara yol açıyor. Kadınların resmedildiği 7 görselde, 4 kadın başörtülü çizilirken, 3 kadın ise başı açık resmedildi. Başörtülü 4 kadının tamamı şevkatli ve sevecen gösterilirken, başı açık 3 kadından 2’si olumsuz resmedildi.

KİTAPTA İKİLİ İLİŞKİLERE YER VERİLEN GÖRSELLER

Konuya ilişkin 15 görsel şu şekilde:
Görsel-1’de yetişkin erkek çocuğu uyuturken olumlu şekilde resmedilmiş:

Görsel-2’de başörtülü kadın doktor olumlu resmedilmiş:

Görsel-3’te başı açık kadın çocuğu zorla öpmeye çalışır şekilde çizilmiş:

Görsel-4’de yetişkin bir erkek ve çocuk resmedilirken, çocuğun bu durumdan rahatsız olduğu gözleniyor:

Görsel-5’te okuldaki çocuklar resmedilmiş:

Görsel-6’da akran zorbalığına bir örnek verilmiş:

Görsel-7’de başörtülü kadın olumlu bir karakter olarak çizilmiş:

Görsel-8’de olumlu bir erkek yaklaşımı resmedilmiş:

Görsel-9’da başörtülü yaşlı kadın olumlu resmedilmiş:

Görsel-10’da kitaptaki başı açık kadın çizimlerinden tek olumlu olan görsel yer alıyor:

Görsel-11’de istismarcı bir erkek örneklenmiş:

Görsel-12’de Görsel-11 gibi olumsuz bir erkek karakteri oluşturulmuş:

Görsel-13’te olumsuz bir başı açık kadın karakter çizilmiş:

Görsel-14’te başörtülü kadının şevkatle çocuğa yaklaşımı gösterilmiş:

Görsel-15’te akran zorbalığına bir örnek daha verilmiş: