Ayrılmak istediği erkek tarafından katledilen Merve Kotan davasının ilk duruşması yarın (14 Kasım 2019) Aydın Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Merve’nin ablası Esra Kotan, kadın cinayetlerinde kamuoyu oluşturmanın çok önemli olduğunu ifade ederek, “Aileler kendilerini dayanışma ile çok daha güçlü hissediyor. Mücadele etmeye daha da hazır oluyor çünkü biz ancak mücadele ederek bu sorunu çözebiliriz. İşte bu yüzden yarın Merve’nin davasında da herkesi birlik olmaya çağırıyorum” dedi.

Merve Kotan 19 yaşında bir genç kadındı. Hayvanları çok seviyordu. Çevresinde olup bitenlere kayıtsız kalmıyordu. İmza kampanyalarına katılıyordu. Kadınerkek eşitliğini yaşamına yansıtıyordu. Ancak Merve Kotan, Emine Bulut cinayetinden sadece üç gün önce, yani 15 Ağustos’ta Aydın’ın Efeler ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Nevzat Biçer Parkı’nda, ayrılmak istediği 27 yaşındaki Muhammet Gürsoy tarafından pompalı tüfekle katledildi. Gürsoy, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Gürsoy, Aydın Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nde verdiği ifadesinde ise “Merve Kotan, beni arkadaşımla aldattı. Bu yüzden öldürdüm. Çok pişmanım” diyerek neredeyse tüm kadın cinayetlerinde olduğu gibi haksız tahrik indirimi almaya çalıştı.
Yarın gerçekleşecek dava öncesinde Merve Kotan’ın ablası Esra Kotan ile görüştük. Abla Esra Kotan, kadın cinayetlerinde konuşulması gereken onların yaptıkları şeyler, savunduğu meseleler’ diyor ve ekliyor “Merve, hayvanları savunurdu. Ülkemizde yaşayan dezavantajlı grupları savunurdu. Diğer insanlar tarafından çeşitli şekillerde hem şiddete hem tacize hem birçok baskıya ve zorbalığa uğrayan dezavantajlı grupları savunurdu.”
Esra Kotan’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde:

“MERVE BASKIYA VE ZORBALIĞA UĞRAYAN DEZAVANTAJLI GRUPLARI SAVUNURDU”

Genellikle yaşanan kadın cinayetlerinde hep ölüm şekli konuşuluyor ve akıllarda bu kalıyor. Ama Merve çok güçlü bir insan, çevresine duyarlı bir kadın.  Bu yüzden bize öncelikle biraz Merve’den bahsedebilir misiniz?
Evet burada konuşulması gereken Merve’de olduğu gibi, diğer kadın arkadaşlarımız ve kardeşlerimizde de onların yaptıkları şeyler, savunduğu meseleler. Mesela Merve hayvan haklarını savunurdu. Ülkemizde yaşayan dezavantajlı grupları savunurdu. Diğer insanlar tarafından çeşitli şekillerde hem şiddete hem tacize ve birçok baskıya ve zorbalığa uğrayan dezavantajlı grupları savunurdu. Bunlar karşısında sessiz kalmazdı. Ya da yoldan geçerken herhangi bir kavga veya başka bir şey gördüğünde buna sessiz kalıp, duyarsız kalıp, geçip gitmezdi. Ben Merve’nin bütün bunlar ile hatırlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü zaten bizim toplumumuzda insanlar bir kavga gördüğü zaman önemsemiyor. Örneğin sokakta bir erkeğin bir kadına şiddet uyguladığını görüp, görmezden gelen çok fazla insan var. İşte biz de bunu değiştirmek için çabalıyoruz.
Merve’nin kedisi vardı bir tane. Kedi sahiplenmişti. Olayın ardından kedi çok kötü oldu ve etkilendi. Merve’nin yokluğunu fark etti. Çünkü kedi doğduğundan beri bizde olduğu için Merve’yi annesi olarak görüyordu. Ayrıca Merve, hayvanlar için yapılan imza kampanyalarına destek veriyordu. Diğer konulara göre, hayvanlar konusunda daha fazla hassastı. Ayrıca ilişkilerdeki yaklaşımında da kadın, erkek cinsiyet eşitliğini gözetirdi. Bu eril zihniyetin, bize öğretmeye, akıllarımızda yer edinmesini istediği şekilde değil de doğrusunu aklında konumlandırmıştı. Ayrıca hiçbir zaman ailesinde şiddet görmedi ya da çevresinde kavga, gürültü yoktu. Böyle olduğu için de sanıktan gördüğü şiddet nedeniyle o an korkmuş olması çok muhtemel. Zaten 19 yaşında bir genç kadın. Buna karşı her ne kadar bilinçli olsa da fiziki olarak karşı koyamamış olması ya da psikolojik olarak etkilenmiş olması çok muhtemel ki zaten fiziksel şiddet genel olarak psikolojik şiddet ile birlikte geliyor.

SANIĞIN  11 TANE SUÇ KAYDI VARMIŞ

Sanık Merve Kotan’a şiddet uygulamış…
Aynen öyle. Zaten bu kişinin 11 tane de suç kaydı var. Yani bu kişi iyi bir insan değil zaten. Suça olan bakış açısı da sağlıklı bireyler gibi değil. Onun için bu şiddet durumu çok normal. O bunu yaşadığı problemler karşısında bir sonuç olarak uygulamış. Zaten bu şiddet olaylarına normal olarak baktığı için, Merve’yi ve Ekim’i de bu kadar kolay planlayarak öldürebiliyor.

SANIK MERVE KOTAN’I TEHDİT ETMİŞ

Anladığım kadarıyla Merve sanığı tanıyınca yaptığı davranışlardan rahatsız olup ayrılmak istiyor…
Evet ayrılmak istiyor. Ancak sanık bir şekilde hem kandırıp hem korkutarak, hem de şiddet göstererek ve başka insanları araya sokarak bunun önüne geçmeye çalışıyor. Ayrıca Merve’yi annem, babam ve kardeşlerim üzerinden tehdit ediyor. Sonrasında sanık Merve’nin barışmayacağını anlayınca da klasik filmlerde gördüğümüz ‘ya benimsin ya kara toprağın’ şeklinde, mağara devrinden kalmış yaklaşımlarla cinayeti planlıyor.

“SANIK KENDİNİ AKLAMAYA ÇALIŞIYOR”

Sanık “Merve beni Ekim Türkmen ile aldattı o yüzden yaptım ama pişmanım” diyerek haksız tahrik indirimi almaya çalışıyor. Neredeyse bütün kadın cinayetlerinde hep aynı şeyi görüyoruz. Sanıklar indirim almak için “Pişmanım ama…” ile başlayan cümleler kuruyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ekim zaten sanığın kendi arkadaşı. Sanığın Ekim ile ilgili de kişisel olarak sorunları varmış; kıskançlık vesaire gibi. Ancak böyle bir şey olsaydı bile bu durum sanığa kimseyi öldürme hakkını vermiyordu. Sanığın tüm bu söylemleri tamamen ancak kendini haklı çıkarmak ve aklamak adına yaptığı şeyler. Türkiye’de işlenen kadın cinayetleri de bu eril zihniyetten kaynaklandığı için sanık tahrik ya da diğer indirimlerden faydalanmak için başka bir erkeği devreye sokuyor. Yani burada aşk, namus gibi saçma ve hukuk literatüründe yer almayan terimler ile kendini aklamaya çalışıyor.

“KADIN CİNAYETLERİNE KILIF ARAYANLARLA SAVAŞIYORUZ”

Basında Merve Kotan’ın katledilmesine dair yapılan haberlerde, “aşk cinayeti, çılgın aşığın gözü döndü” gibi ifadeler yer alıyor. İşlenen cinayet meşru gösterilmeye çalışılıyor. Kadın cinayetlerine bu tarz kılıflar uydurulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu tarz haberlerde sanığın gözü dönmüş ve yapmış bu yüzden de bundan daha doğal bir şey yokmuş gibi anlatılmaya çalışıyor. Ama biz her zaman ve her yerde bu söylemlere karşı çıktık. Kadın cinayetlerinde bu algıya karşı savaşıyoruz, kılıf arayanlar ile savaşıyoruz. Ayrıca bu olayda sadece Merve değil öldürülen diğer bir çocuk daha var, o da Ekim Türkmen. Ben Ekim ile bir kere tanışmıştım. Ama ben Merve’yi olduğu kadar onun da çıktığım programlarda isminden bahsettim ve gündeme getirmeye çalıştım. Çünkü katil, Merve ile kendi aralarında olan ilişkinin dışında, Ekim sadece orada olduğu için de öldürülmüş olabilir. Düşünsenize Merve kadar o da suçsuz. Ayrıca bir suçu olsa da böyle bir şeye hakkı yok kimsenin bundan bahsetmiyorum bile.

“BU CİNAYET TAMAMEN PLANLANMIŞ”

Sanık yanında pompalı tüfekle olay yerine geliyor. Kısacası cinayeti tasarlıyor…
Evet kesinlikle tasarlıyor. Zaten silahı temin etme süreci. Doğum gününe yetiştirmesi ve bugünü özellikle seçmesi bize cinayeti tasarladığını gösteriyor. Çünkü savcının iddiasına göre de doğum gününü bilerek seçiyor ve silahı da o güne yetiştirmeye çalışıyor. Bunların hepsinin kayıtları var. Tamamen planlanmış bir cinayet bu. Çünkü silahı sadece olaydan 2 gün önce temin ediyor. Sanıkta zaten tasarlayarak insan öldürme suçundan yargılanacak davada.

“AİLELER DAYANIŞMA İLE KENDİLERİNİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ HİSSEDİYOR”

Yarın davanın ilk duruşması gerçekleşecek. Buna dair söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Bu yaşanan sadece kadın konusu değil aslında. Bu durum genellikle kadınların yaşadığı şeyler olarak karşımıza çıksa da bu aslında sistemdeki bozukluk. Bunu Türkiye’de yaşayan tüm bireyler aslında kendi hayatlarında birebir gözlemliyorlardır sonuçlarını. Bu yaşanan şeyler ancak birlikte sahip çıkılarak, mağdur olan ailelere destek olarak ve birlikte mücadele ederek aşabileceğimiz bir şey. Bu erkek terörü ama bu erkekleri kutuplaştırmak için söylenen bir şey değil; bu bir gerçek. Türkiye’nin bir gerçeği bu yaşananlar. Biz de bu yüzden bundan bahsediyoruz. Burada insanlar erkek terörü kısmına da takılabiliyorlar ama böyle bir gerçek var. Yani bir iplik düğümlenmişse, siz ona ‘düğüm olmuş’ dersiniz. Bunu erkeğin yapması burada gündeme getirdiğimiz şey. Burada erkekleri zan altına almak, suçlamak ya da kutuplaştırmak gibi bir durumdan asla bahsetmiyorum. Zaten bir kutuplaştırmanın sonucunda yani eril zihniyetin olması sonucunda biz bu problemler ile karşılaşıyoruz. Kutuplaştırmanın sonucu, çıktıları bunlarken biz gidip burada erkekleri yuhalayalım, demiyorum çünkü bu kesinlikle çözüm odaklı değil. O yüzden hep birlikte sahip çıkmamız, hep birlikte mücadele etmemiz gerekli. Biliyorsunuz kamuoyu oluşturmak mahkeme süreçlerinde de çok olumlu oluyor. Bu kamuoyu ise ailelerin çabaları ile oluyor ki bu çok zor bir durum, yani bu acıyı yaşarken mücadele etmek. Ailelerin mücadelesi sonucunda insanların buna duyarsız kalmayıp aileleri desteklemesi ile mahkeme süreçlerinde artık kamuoyu desteğinin ve kamuoyunun çok önemli olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda şu açıdan da önemli; insanların ailenin yanında olduğunu bilmesi zaten orada yaşadıkları acıdan dolayı ne yapacağını bilmeyen aile için çok olumlu anlamda geri dönüşü olduğunu düşünüyorum. Aileler kendilerini çok daha güçlü hissediyor dayanışma ile. Daha mücadele etmeye hazır oluyor çünkü biz ancak mücadele ederek bu sorunu çözebiliriz. İşte bu yüzden yarın Merve’nin davasında da herkesi birlik olmaya çağırıyorum.