“Yaşamayanlar” dizi setinde, oyuncu Elit İşcan’a cinsel saldırı ve hakarette bulunduğu gerekçesi ile yargılanan Efecan Şenolsun’un dördüncü duruşması Anadolu Adliyesi 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Yaşamayanlar” dizi setinde, oyuncu Elit İşcan’a cinsel saldırı ve hakarette bulunduğu gerekçesi ile yargılanan Efecan Şenolsun’un dördüncü duruşması Anadolu Adliyesi 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 12 Kasım’da görüldü.

17 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ

İnternette bir dönem yayınlanan “Yaşamayanlar” isimli dizisinin oyuncusu Elit İşcan, rol arkadaşı Efecan Şenolsun tarafından dizi setinde çekimin devam ettiği esnada sırasının gelmesini beklerken sanığın önce hakaret ve küfürlerine, sonrasında ise iki ayrı noktada cinsel saldırısına maruz kaldığını açıklamıştı. Bu açıklamanın sonrasında Oyuncular sendikası, Mor yapımcılar, Susma Bitsin Platformu’nunda aralarında bulunduğu çevrelerce destek ve dayanışma açıklamaları gelmişti. Elit İşcan’ın şikayeti üzerine Efecan Şenolsun hakkında ‘cinsel saldırı’ ve ‘alenen hakaret’ suçlarından 7 yıl 9 buçuk aydan 17 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 4 ŞUBAT SAAT 13.30’DA

İlk duruşması 17 Ekim 2019’da görülen davanın bugün görülen 4’üncü duruşmasında tanık ifadelerinin dinlenmesine devam edildi. Filmmor’dan Melek Özman, Oyuncular Sendikası’ndan Yeşim Girgin, Yapımcı Aydın Özer Feyzioğlu tanık olarak dinlendi. Duruşmada Elit İşcan, Efecan Şenolsun ve avukatları hazır bulundu. Hakim bu duruşmada karar vermek istediğini söyledi. 4 Şubat 2021’e ertelenen bir sonraki duruşmada ise doğrudan görgü tanığı olan ve o gün sette bulunan Alper Aka dinlenecek.

“BUGÜNKÜ DURUŞMANIN BİZE VERMEK İSTEDİĞİ MESAJ ŞU: ŞİKAYETÇİ OLMAYIN YOKSA HİÇ DURMADAN SORGULANIRSINIZ”

Duruşma çıkışı konuşan Elit İşcan’ın avukatlarından Meriç Eyüboğlu, “Bugünkü duruşma yaklaşık 3,5 saat sürdü. Bir ağır ceza mahkemesinde tutuklu bir dosya varmış gibi yargılama yapıldı. 3,5 saatlik bir duruşma için kime sorsanız böyle düşünür. Hayır bu bir Asliye Ceza duruşmasıydı. Tutuklu kimse yoktu, üstelik taraflar ifade vermişti. Tanıklar dinlendi buna rağmen bu kadar uzun sürdü. Aslında bugünkü duruşmanın özeti ve bize vermek istediği mesaj şu: Herhangi bir cinsel saldırıya maruz kaldığınızda şikayetçi olmayın, bu yargının eline düşmeyin. Çünkü 3,5 saat öncesinde de beklemeyle beraber 5 saatlik yargılama maratonlarına girersiniz. Hiç durmadan didiklenirsiniz, sorgulanırsınız. Siz mi şikayetçisiniz yoksa yargılanıyor musunuz belli olmayan bir yargı maratonuyla karşı karşıya kalırsınız” dedi.

“HAKİMLERİN, SAVCILARIN ERKEK DAYANIŞMASI NE ZAMAN DEĞİŞECEK?”

“Yorulduk, canımız sıkkın bir şekilde çıktık” Eyüğboğlu, “Mahkemelerin, hakimlerin, savcıların bu erkek dayanışması ve erkeklerin yaşadığı suçlara ilişkin mağduriyet hissi, onlarla dayanışma duygusu ne zaman değişecek? Hani ispatlayabiliyorsunuz, pek çok şeyi hukuka dökebiliyorsunuz ama bu önyargıları, bu erkeklik durumunu kırmak çok zor. Biz yine bugün bu erkeklik duvarına çarptık duruşmanın özeti buydu” ifadelerini kullandı.