Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda çalışan kadınların yüzde 94’ünün sigortasının olmadığını belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, en ağır iş yükünün tarımda çalışan kadınların sırtında olduğunu belirtti ve ‘Kadın çiftçiler, çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün, 4 yılda 1 yıl yıpranma payı almalıdır’ dedi.

TARIMDA 1 MİLYON 782 BİN KADIN ÇALIŞIYOR

Çalışma hayatının her alanında yer alan kadınların tarımda yaptıkları katkılarla da çok önemli roller üstlendiğini söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2020 yılı Kasım ayı rakamlarına göre tarımda çalışan 4 milyon 515 bin kişinin yüzde 39.5’ini kadınların oluşturduğunu bildirdi.
1 milyon 782 bin kadın çiftçinin üreterek ülkeyi doyurduğunu belirten Bayraktar, tarımda çalışan kadınların 1 milyon 677 bininin yani yüzde 94.1’inin sigorta kaydı bulunmadığına dikkati çekerek, kadın çiftçilerin sosyal güvenlik sistemine katılımının desteklenmesi yönünde teşvik edici önlemlere ihtiyaç bulunduğunu aktardı.

“KADIN ÇİFTÇİLER YIPRANMA PAYI ALMALI”

Bu kadar ağır yükü taşıyan kadın çiftçilerin, pozitif ayrımcılığı hak ettiğini vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi:
“Kadın çiftçiler, çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün, 4 yılda 1 yıl yıpranma payı almalıdır. Devlet, kadın çiftçilerimize yüzde 50 oranında prim desteği vermelidir. Söz konusu desteğin verilmesi durumunda, kadın çiftçilerin sağlık harcamaları eşleri yerine kendi sigortalarınca karşılanacağından, desteğin büyük kısmı devlete geri dönecek, böylece sosyal güvenlikte kayıt dışılık da önlenmiş olacaktır. Türk tarımı ancak kadınların potansiyelini açığa çıkarabildiği ve kadınların toplumsal refahtan pay alabildiği ölçüde tarımsal, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmiş bir konuma gelebilir.”

“KADIN ÇİFTÇİLER OLMASA TÜRKİYE AÇ KALIR”

En ağır iş yükünün tarımda çalışan kadınların sırtında olduğunu belirten Bayraktar, “Kadın çiftçilerimiz olmazsa Türkiye aç kalır. Tarlada, bağda, bahçede, ahırda ve ağılda bitkisel ve hayvansal üretimin iş gücünü sağlayan kadın çiftçilerimiz, bunların yanı sıra ev işlerini, hasta, yaşlı ve çocukların bakımını da yapmakta ve aile beslenmesinde en önemli görevi üstlenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.