CHP’li İlgezdi’nin hazırladığı rapora göre, Tükiye’de her 100 kişiden 1’i cinsel suç faili. Son 13 yılda cinsel şiddet suçu faili olarak 879 bin 451 kişi hakkında işlem yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin “4 Mart Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü” dolayısıyla hazırladığı rapor, Türkiye’nin cinsel suçlarla mücadelede karnesini gözler önüne serdi. Rapora göre son 13 yıl içerisinde Türk Ceza Yasası’nın cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar kapsamında sanık kişi sayısı 446 bin 439 olurken, savcılıklar tarafından şüpheli olarak işlem yapılan kişi sayısı ise 879 bin 451 olarak hesaplandı. Başka bir deyişle Türkiye’de her 100 kişiden biri cinsel şiddet suçu işlediği gerekçesiyle şüpheli konumuna geldi.

FAİLLERİN SADECE YÜZDE 38’İ HAPİSTE

Cinsel saldırı suçu dolayısıyla son 13 yılda yargılanarak hakkında mahkumiyet kararı verilen kişi sayısı 223 bin 442 kişiden yalnızca 84 bin 900’unun hapis cezası aldığı belirlendi. Aynı dönemde toplam sanık sayısının 446 bin 439 olduğu değerlendirildiğinde mahkumiyet oranı yüzde 50 olarak hesaplandı. Cinsel şiddet suçu işlediği kesinleşenlerin yalnızca yüzde 38’ine hapis cezası verildi.
İlgezdi, şiddet suçları karşısında cezasızlığın yaygınlaştığını belirterek “Hakkında mahkumiyet kararı olan 223 bin 442 kişiden yalnızca yüzde 38’ine hapis cezası verilmesi bu durumu kanıtlamaktadır. Önlem alınmadığı takdirde cinsel şiddetin önlemez boyutlara ulaşacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“İYİ HAL İNDİRİMİ” VE “RIZA” GEREKÇESİYLE ADİL YARGILAMA YAPILAMIYOR

İlgezdi, cinsel şiddet suçu işleyen sanıkların çoğunlukla “iyi hal indirimi” ve “rıza kavramının” yanlış algılanması nedeniyle hapis cezası almaktan kurtulduğuna dikkat çekti.
CHP’li İlgezdi, “Adli yargılamada ‘rıza’ kavramı çoğunlukla eril yargı tarafından kadınların aleyhine değerlendirilmekte ve şiddet mağdurlarını bir kez daha yargı kararlarıyla mağdur etmektedir” diye konuştu.