Van’ın İpekyolu ilçesinde bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan H.C. isimli erkek hakkında açılan davada savcı en az 24 yıl hapis cezası istedi. Bir sonraki duruşma ise 10 Haziran tarihine ertelendi.

Fotoğraf: Gülnaz Bingöl / csgorselarsiv.org

Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Van Barosu Çocuk Komisyonu’ndan Av. Şeyma Şen, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Avukatı Ebru Demirtepe ile  Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı duruşmaya katıldı. H.C. ise duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

“ÇOCUĞUN NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMARI”

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, duruşmada savunma yapan H.C., tahliyesini istedi. Esas hakkında mütaalasını sunan savcı, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’  ve ‘Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından H.C’nin en az 24 yıl ile cezalandırılmasını istedi.

FAİLİN TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Savcılığın mütalaasına karşı mağdur avukatları ise mütaalaya katılmakla birlikte kasten yaralanmanın ağır neticeleri oluştuğundan, ayrıca  “Kasten yaralama” ve “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mağdur avukatlar yine sanığın tutukluluğunun devamına karar verilmesini istedi.
Mahkeme sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 10 Haziran tarihine erteledi.