Van’da bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan H.C. isimli erkek hakkında savcı en az 24 yıl hapis cezası istedi.

Van’ın İpekyolu ilçesinde bir çocuğa cinsel istismarda bulunan H.C. adlı erkek hakkında açılan davada savcı en az 24 yıl hapis cezası istedi.
Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Van Barosu Çocuk Komisyonu’ndan Av. Şeyma Şen, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Avukatı Ebru Demirtepe ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı duruşmaya katıldı. H.C. ise duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.
Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, duruşmada savunma yapan H.C., tahliyesini istedi. Esas hakkında mütalaasını sunan savcı, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından H.C.’nin en az 24 yıl ile cezalandırılmasını istedi.
Savcılığın mütalaasına karşı mağdur avukatları ise mütalaaya katılmakla birlikte kasten yaralanmanın ağır neticeleri oluştuğundan, ayrıca “kasten yaralama” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mağdur avukatlar yine sanığın tutukluluğunun devamına karar verilmesini istedi.
Mahkeme sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 10 Haziran tarihine erteledi.
*Fotoğraf: Gülnaz Bingöl/csgorselarsiv.org