Yayıncılık sektöründe üreten ve çalışan kadınlar “#UykularınKaçsın” başlıklı ortak bir metin yayınladı. Metinde tüm kurum ve kuruluşlara cinsel tacize karşı etkili önlemler alınması ve kadınların adalet arayabileceği güvenli ortamların oluşturulması için çağrıda bulunuldu.

Yayıncılık sektöründe üreten ve çalışan 246 kadın bir araya gelerek, “#UykularınKaçsın” başlığıyla imzaladıkları ortak bir metin yayınladı. Metinde kadınlar, haklarının ve sınırlarının sektördeki erkekler tarafından ihlal edilmesine seyirci kalmayacaklarını duyurarak, cinsel taciz suçuna karşı tüm kurum ve kuruluşları etkili önlemler almaya davet etti.
Kadınlar tarafından yayınlanan metinde, “Bizler, yayıncılık sektöründe üreten ve çalışan kadınlar olarak, geçmişte yaşadıklarımızın acısı, yaşayacaklarımızın tedirginliği ve kız kardeşlerimize duyduğumuz sorumlulukla bu duyuruyu kaleme alıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Yayınlanan metinin tam metni şu şekilde:

“KIZ KARDEŞLERİMİZE DUYDUĞUMUZ SORUMLULUKLA”

“Bizler, yayıncılık sektöründe üreten ve çalışan kadınlar olarak, geçmişte yaşadıklarımızın acısı, yaşayacaklarımızın tedirginliği ve kız kardeşlerimize duyduğumuz sorumlulukla bu duyuruyu kaleme alıyoruz.”

“KADINLARIN HAKLARI, İKTİDAR SAHİBİ ERKEKLER TARAFINDAN İHLAL EDİLİYOR”

İster yayıncı, ister editör, ister yazar, ister çevirmen hangi konumda olursa olsun kadınların sınırları ve hakları, başka sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de, iktidar sahibi erkekler tarafından ihlal ediliyor. Ama nihayet birbirimizden de, bizlere zarar verenlerden de haberdar olmaya başlıyoruz.”

CESARETİMİZİN KIRILMASINA SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ”

“Biz, aşağıda imzası bulunan yayıncılık sektöründen kadınlar, cesaretimizin kırılmasına seyirci kalmayacağız. Bunun için, tüm kurum ve kuruluşları cinsel tacize karşı etkili önlemler almaya davet ediyoruz.”

“BU SUÇ KAPALI KAPILAR ARDINDA SIR KALMAMALI”

“Cinsel şiddetin hem bir suç hem de bir iş güvenliği meselesi olduğunun altını çizerek, bu suçun artık kapalı kapılar ardında bir sır olarak kalmaması için, cinsel şiddete uğrayan kadınların adalet arayabileceği güvenli ortamların oluşturulmasını talep ediyoruz.”
Metinde imzası bulunan isimler: