ABD Başkan Donald Trump,Twitter’tan videolu mesajla destekçilerine seslenerek, “evinize dönün” çağrısında bulundu. Trump mesajında, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerine hile karıştığı iddialarını da tekrarladı.

Trump Twitter hesabından yayınladığı mesajında protesto eylemleri gerçekleştiren destekçilerine hitaben şunları söyledi: “Üzüldüğünüzü biliyoruz. Bizden çalınan bir seçim süreci yaşadık. Büyük farkla kazanılan bir seçimdi. Bunu herkes biliyor, özellikle de diğer taraf. Ama şimdi eve gitmelisiniz.
Barış, kanun ve nizam olmalı. Harika insanlarımıza, kanun ve nizama saygı göstermemiz gerekiyor. Kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Çok zor bir zamandan geçiyoruz. Böyle bir şeyin olduğu, hepimizden, benden, sizden, ülkemizin elinden bunu alabildikleri bir durum daha önce hiç görülmemişti. Bu hileli bir seçimdi. Ama bu insanların işine gelecek şeyler yapmamalıyız. Barış olmalı. O nedenle evinize gidin. Sizi seviyoruz. Çok özelsiniz. Neler olduğuna, çok kötü ve çok şeytani olan diğerlerinin nasıl muamele gördüğüne tanık oluyorsunuz. Neler hissettiğinizi biliyorum ama eve gidin, barış içinde eve gidin.” dedi.
Trump açıklamalarının ardından bir açıklamada ABD Savunma Bakanlığından geldi: “Washington’daki Ulusal Muhafız Birliği’ni Tamamen Devreye Soktuk”
ABD Savunma Bakan Vekili Chris Miller, federal ve yerel güvenlik yetkililerine yardımcı olmaları ve yaşanan olayları bastırmaları için başkent Washington’daki Ulusal Muhafız Birliği’ni tamamen devreye soktuklarını açıkladı.
Miller yaptığı açıklamada, “Genelkurmay Başkanı Mark Milley’le birlikte Kongre’deki durumla ilgili olarak, Başkan Yardımcısı Mike Pence, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato Cumhuriyetçi Lideri Mitch McConnell, Senato Demokrat Lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi üyesi Steny Hoyer’le az önce ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdik. Durumla barışçı şekilde başa çıkmaya çalışan federal ve yerel güvenlik yetkililerine yardımcı olmaları için D.C. Ulusal Muhafız Birliği’ni tamamen aktif hale getirdik” dedi.
Miller, yerel yetkililerce gerekli ve uygun görüldüğü takdirde ek destek sağlamaya da hazır olduklarını vurguladı.