CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda Adana’nın havası en kirli iller arasında üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda Adana’nın havası en kirli iller arasında üçüncü sırada yer aldığını ifade etti. Adana’nın acilen çözülmesi gereken en önemli çevre sorununun hava kirliliği olduğunu kaydeden Bulut, “Adana’da yaz aylarında hanelere ve iş yerlerine kurum bırakan anız yangınları yüzünden nefes alınamıyor. Kışın da doğalgaza geçemeyen mahallelerde tüketilen düşük kalorili ve kükürt dioksit oranı fazla olan kömür yüzünden hemşerilerim zehir soluyor” diye konuştu.

ADANA RİSKLİ BÖLGE

Dünya Sağlık Örgütü’nün, havadaki sağlığa zararlı partikül madde sınırını metreküpte 20 mikro gram olarak belirlemişken Adana’da bu değerin tam 20 katı olduğunu vurgulayan Bulut, standartların 3 katı üzerinde hava kirliliğine sahip Adana’nın, KOAH gibi ölümcül solunum yolu hastalıklarında da riskli bir bölge olduğuna dikkat çekti.

KÖMÜR DENETLENMİYOR

Risli bölgede bulunan Adana’da kömür denetiminin bile yapılmadığının Sayıştay raporuyla ortaya çıktığını kaydeden Bulut, hava kirliliğini azaltmak için ısınma amaçlı kullanılan katı atık yakıtların kullanımının azaltılıp doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için bir an önce çalışmalar yapılmasını istedi.