YEREL GÜNDEM

Adana’da Newroz 22 Mart’ta kutlanacak

Van, Diyarbakır ve birçok ilde yapılan Newroz açıklamalarından sonra HDP Adana İl Örgütü de Newroz programını açıkladı.

HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, bu yıl ki Newroz’u 22 Mart’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda kutlayacaklarını söyledi. Karakış, HDP Genel Kongresi ve 8 Mart heyecanı ile 2020 Newrozu’na hazırlandıklarını belirtti.

Ulusal birlik ruhu ile Newroz’u sahipleneceklerini ifade eden Karakış şunları söyledi:

Dünyanın en zengin coğrafyasında Newroz gibi bir bayramın halklar tarafından sahiplenilmesi hiç de tesadüfü değildir. Bir tarafta akarsularıyla, bin bir çeşit bitki örtüyle, yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle ve doğasal görkemliliğiyle haklar bahçesi olan harika bir coğrafyada yaşayacaksın, diğer tarafta tüm bu güzellikleri faşist, tek tipçi, asimilasyoncu bir zihniyetle gasp eden bir düzene tabi kılınmak isteneceksin. Tabiatın ve insanlığın ruhuna ters olan bu faşist politikalara tüm gücümüzle karşı olduğumuzu haykırmak için Demirci Kawa’dan aldığımız direniş ruhuyla Newroz ateşini en güçlü bir şekilde harlayacak, dilimize, kültürümüze ve toprağımıza; özetle hakikate, hakkımıza ve halklarımıza sahip çıkacağız.

Gelin hep beraber Türkiye ve Ortadoğu’da barışı, özgürlüğü, adaleti ve demokrasiyi inşa etmenin mücadelesini verelim. Unutmayalım ki her zamankinden daha güçlüyüz ve her zamankinden çok daha fazla yakınız zafere. Zafere olan inancımız ve umudumuz tamdır. Çünkü biz, hem onların önlerinde diz çökmedik hem de yalan ve hileleriyle baş edebilecek bir güce ulaştık. O nedenle bize kader diye dayatılan çaresizliğe ve bibat kültürüne karşı kader birliği yapıp birleşik güç oluşturursak şayet, gürleştireceğimiz her bir Newroz ateşi faşist baskıcı iktidarların tepesine bir balyoz gibi inecek ve onlara cehennem azabı yaşatacaktır.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video