Almanya Büyükelçiliği’nin “Açık Kapı Günleri” kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen yerel gazetecileri ağırlayan Elçi Dr. Drik Rotenberg, Türkiye’deki siyasal ve toplumsal gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

Seçimler, mülteci meselesi, medya, düşünce ve ifade özgürlüğü konusundaki soruları yanıtlayan Rotenberg, özellikle Suriyeli mültecilerin durumu konusunda,
Türkiye’de çok yönlü diyalog kurarak faaliyet yürütmek istediklerini vurguladı. Bu konudaki ilişkiler bağlamında birinci sırada hükümetin olduğunu kaydeden Rotenberg, “Ama meclis, muhalefet, sivil toplum örgütleri, dernekler, dini toplum temsilcileri, sendikalar da ilgi alanımıza giriyor. Türkiye’deki gelişmeler hakkında Almanya’ya raporlar vermek gibi bir yükümlülüğümüz de var. Almanya Türkiye’ye dönük büyük bir ilgi içinde siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Toplumsal özgürlükler ve afetler, sığınmacı ve mülteci konuları da Almanya açısından büyük önem teşkil ediyor. Burayı özel kılan bir durum var. Türkiye ile Almanya arasındaki özel ilişkiler, Dünyada iki ülke arasında bu kadar yoğun ilişkinin olduğu başka bir ilişki söylenemez. Komşu olmaksızın böylesi bir ilişki içinde olan iki ülke daha yok. Bu nedenle emsalsiz… Almanya’da 3,5 milyon Türkiyeli var. Türkiye’de de hayatının bir döneminde Almanya’da olup, daha sonra Türkiye’ye dönmüş 5 milyon kişi var” dedi.
Türkiye’de kaç sığınmacıya ne kadar yardım ettiniz? Şeklindeki biri soruyu yanıtlayan Rotenberg, ” Federal Hükümet, Türkiye’ye milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaptığı için müteşekkirdir. Biz, Türkiye’ye ve sığınmacılara AB ülkeleri yardımları kapsamında ve ikili ilişkiler çerçevesinde destek veriyoruz. AB düzeyinde her birinin mali değeri 3 milyar euro olan iki program var. Bu paranın verilmesiyle ilgili olarak tartışmalar da sözkonusu. Yapısal olarak Ab bütçesinden Türkiye’ye bir çek yazıp vermek mümkün değil. Bu tür yardımlar projeler bazında yapılabiliyor. Bunun için Gaziantep’te Z Bürosu, Hatay’da ise proje bazlı bir ofisimiz var” dedi.
Federal Hükümetin değerlendirmesine göre mültecilerin kısa vadede kendi rızalarıyla memleketlerine dönmesinin mümkün görünmediğini ve tam tersine İdlip’te yaşayan Suriyeliler açısından daha insani bir facianın kapıda olduğuna dikkat çeken Elçi Rotenberg, ” Orada bir tehdit var. Bundan kaynaklı olarak çok sayıda mültecinin Türkiye’ye geleceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda İstanbul’da yapılan kontroller ve Yunan adalarından gelen mültecilerin ifadelerinden de elde ettiğimiz verilere göre, Afganistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerin Türkiye’yi transit geçiş ülkesi olarak gördükleri ortaya çıkıyor. Her ne kadar Türkiye mülteciler konusunda büyük bir mücadele verip, Türk toplumu büyük bir toleransla yaklaşsa da bu sorunun henüz çözüm aşamasında olmadığını görüyoruz. Bu bölge ile ilgili her türlü analizleri yapıyor ve Türk hükümetiyle görüşüyoruz. Mülteci kartı, Batı için bir tehdit mi, bu durum Alman iç politikasını etkiliyor mu derseniz tehdit olarak değenlendirmemek gerekir. Şu an Almanya İçişleri Bakanı burada. Türk yetkililerle, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile konuşuyor. Bu durum, mülteci sorununun Alman iç siyasetine etki ettiğinin göstergesidir” dedi.
Son olarak kayyım atamalarının Federal Hükümet ve Avrupa’nın nasıl gördüğü ve Avrupa tarihinde kayyım atanmasının olup olmadığı yolundaki bir soruyu yanıtlayan Rotenberg, şöyle devam etti:
“Bizim tarihimizde kayyım söz konusu değil. Anayasa ve yasalarda var. O da devletin güvenliğini tehlikeye sokacak faaliyetlerde bulunuluyor ise federal hükümet harekete geçebilir ama bu hiç yapılmadı. Sadece seçimler yenilendi. Bizim ülkemizde böyle bir atama yaşanmadı. Tüm AB ülkelerinin büyükelçileri olarak görevden alınan 3 belediye başkanını davet ettik ve onlarla görüştük. Ben de bu görüşmelere maslahatgüzar olarak katıldım tüm elçilikler Dayanışma içinde olacağımızı kendilerine iletti. Gelişmeleri yakından izliyoruz.”