Keçi kılından yapılan “Reşik” adlı yöresel ayakkabılar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 32 yıldır Van’da ayakkabı tamircisi olan Mecit Emen asırlık geleneği sürdürmek yoğun çaba sarf ediyor.

Van’da keçi kılından yapılarak kullanılan Reşik yöresel ayakkabılar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Adı bile unutulmak üzere olan reşik üretimi ise bir hayli zor. Tamamen el emeği ile yapılan reşik, keçi kıllarından yapılıyor. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Bahçıvan Mahallesi’ndeki küçük bir ayakkabı tamir atölyesinde yapılan yöresel ayakkabılar, Avrupa’ya da gönderiliyor. Küçük atölyede ustalar asırlık bir kültür mirası olan bir çift reşik ayakkabı için bir gün uğraşıyor. Yöresel ayakkabıların fiyatı 100 ile 200 TL arasında değişiyor.

“REŞİK AYAKKABISI, SAĞLIK AÇISINDAN DA OLDUKÇA FAYDALI”

Reşik ayakkabısının üretimine ilişkin dokuz8HABER’e konuşan Mecit Emen, “Seri üretimimiz yok. Tamamıyla el emeği, göz nuru bir işçiliğin sonucunda bu ayakkabıları imal ediyoruz. Böyle olunca da üretimi de son derece sınırlı kalıyor. Tamamen doğal ürünlerle ürettiğimiz ‘reşik’ ayakkabısı, sağlık açısından da oldukça faydalı. Reşik ayakkabısının üretimini daha da arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“BİZ KÜLTÜR TAŞIYICISIYIZ”

“32 yıldır kundura sektöründe çalışıyorum” diyen Emen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bölgede bizden önceki neslin yani babalarımızın, dedelerimizin giydiği reşik diye tabir edilen keçi kılıyla yapılan bir ayakkabı imal ediyoruz. Bu bizim kültürel mirasımızdır. Ayakkabıları Van, Türkiye ve yurt dışındaki müşterilerimize satıyoruz. Şu anda işimiz zor. Bütün sektörler gibi biz de zorlanıyoruz. Bütün sektörlerdeki sıkıntılar bize de yansımış durumda. İnsanlarımız kendi kültürlerini yaşatmak için reşik ayakkabımıza değer veriyorlar. Bu misyonu ayakta tutmak adına bize destek oluyorlar. Talep böyle oluşuyor. Biz kültür taşıyıcısıyız aynı zamanda.”