YEREL GÜNDEM

Diyarbakır’dan çağrı: Yeni bir ‘çözüm süreci’ için koşullar sağlanmalı

Diyarbakır’da bulunan Amed Emek ve Demokrasi Platformu “Barış hemen şimdi” konulu basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Eğitim Sen Şubesi’nde yapılan basın açıklamasına HDP’li yöneticiler ve Diyarbakır’da bulunan STK temsilcileri de katıldı.

Açıklamayı, Amed Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Siraç Çelik okudu. Çelik, Türkiye’de çözülemeyen Kürt sorunu nedeniyle 40 yıldır çatışmaların yaşandığını vurguladı.

“ESKİ YÖNTEMLERDE ISRAR DAHA FAZLA ACI VE GÖZYAŞI GETİRİR”

Çelik, çözüm sürecinin bozulmasıyla birlikte ülkenin büyük bir ekonomik, siyasal ve sosyal krizin içine düştüğüne dikkat çekerek, eski yöntemlerden ısrar etmenin daha fazla acı ve gözyaşına sebebiyet vereceğini söyledi.

“TARAFLARLA GÖRÜŞME BAŞLATILMALIDIR”

Yeniden bir çözüm sürecine gidilmesi gerektiğini belirten Çelik, “Keyfi uygulamalardan vazgeçilip halkımızın ihtiyacı olan onurlu bir barışı tesis etmenin önündeki engeller bir an önce kaldırılmalıdır. 2013 yılındaki gibi ülkeyi yönetenlerin tekrardan inisiyatif alıp tarafların çözüm için bir araya gelmesinin koşulları sağlanmalıdır. Ülkemizde onurlu bir barış hem ülkemize hem de Ortadoğu ya sirayet edip kısır ve çözümsüz süreçleri ortadan kaldıracaktır.” diye belirtti.

dokuz8HABER’i takip edin

Video