YEREL GÜNDEM

Emsal Atakan’ın yargılandığı dava ertelendi

Gezi Parkı direnişi sırasında öldürülen Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan’ın yargılandığı dava Hatay Adliyesi’nde görüldü. Emsal Atakan, Dilek Doğan’ın evinde öldüren polislere sosyal medyadan “katil” dediği için yargılanıyor. Mahkemede yapılan savunmaların ardından duruşma 26 Mart’a ertelendi.

Duruşma sonrası yapılan basın açıklamasına Hatay Eğitim Sen, İHD, HDP İl Yönetimi, SYKP, TİP, Halkevleri, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi ve babası katıldı.

Emsal Atakan yaptığı açıklamada; “7 yılı aşkın süredir oğlum Ahmet Atakan için adalet arayışım sürerken oğlumun davasını bile açmadılar ancak bugün benim hakkımda dava açılıyor. Tüm Türkiye’nin gözü önünde Dilek Doğan’ın evinde nasıl katledildiğini herkes gördü. Katile katil dediğim için cezam talep ediliyor. Oysa katile katil denilir. Bizler değil, katiller hesap verecektir. Katledilen çocuklarımız için adalet talep ediyoruz.” dedi.

HATİMOĞULLARI: BURADA YARGILANAN GEZİ’NİN YARATTIĞI RUHTUR

Tülay Hatimoğulları; burada yargılananın Emsal Atakan değil, düşünce özgürlüğü, Gezi’nin yarattığı ruh ve Gezi’nin ta kendisi olduğunu söyledi. Ahmet Atakan’ın faillerinin cezalandırılması için dava dahi açılmazken, Ahmet Atakan’ın annesinin yargılanmasının izah edilemez olduğunu vurguladı. Sonuna kadar tüm Gezi şehitleri ailelerinin yanında olacaklarını ve İstanbul’da görülen davada Kavala’lar nezdinde, müebbetle Gezi’nin yargılanmaya çalışıldığını ancak Gezi’nin de Emsal Atakan’ın da yargılanamayacağını söyledi. Emsal annenin derhal beraatinin verilmesini talep ettiklerini belirtti. Hatimoğulları; “Ali İsmail’in cezası onanmış failinin Gezi davasına müdahil edilmesi, Ahmet Atakan’ın cenazesine katıldığım gerekçesi ile dokunulmazlığımın kaldırılması için fezleke açılması ve Ahmet Atakan’ın katilleri değil de oğlu katledilen annenin yargılanması… Bu ülkedeki adaletsizliğin, hukukun iktidar tarafından nasıl yönlendirildiğini bir kez daha göstermiştir.” Şeklinde görüş belirtti.

HATİCE CAN: ADALET ARAYIŞIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Emsal Atakan’ın avukatı Hatice Can ise, “Emniyet güçlerini aşağılama iddiası ile Emsal Atakan’ın yargılandığı dava için buradayız. İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bir paylaşım nedeni ile sanık olarak yargılanmaktadır. Maalesef sanığı emniyet güçleri olduğu zaman girdiğimiz davalarda cezasızlıkla mücadeleye dönüşür, kendileri demokratik zeminde sosyal medyada eleştirildiği zamanda ise eleştiriyi yapanlar sanık olarak yargılanmakta. Bizler adalet arayışımızdan, devletin hukuk devleti olmasından Anayasa ve Uluslararası Sözleşmeler uyarınca düşünce ve ifade özgürlüğünün sonuna kadar yaşama geçmesi yönünde mücadelemize devam edeceğiz.” şeklinde dava sürecine ilişkin bilgi verdi.

Duruşmada; anne Emsal Atakan, yüreği yanan bir anne olduğunu, oğlu ile ilgili davanın henüz açılmadığını ve Dilek Doğan’ın bu şekilde öldürülmesinin kendisine çocuğunu hatırlattığını belirtti. Avukatlar ise savunmada TDK’da yer alan katil tanımını kullandılar ve öldürene mesleği fark etmeksizin katil deneceğinden hareketle bir savunma yaptılar. Dilek Doğan’ın katillerinin yargılandığı dosyada da apaçık bir şekilde ‘katillerin’ yer almakta olduğunu vurguladılar. Ayrıca suça bulaşan polislere itibarlarını geri vermenin mahkemelerin işi olmadığı ekseninde konuşmalar yapıldı. Müdahil Avukatlardan Gürkan Korkmaz, “tekmesiyle kardeşimin ölümüne sebep veren polis, ayağı için rapor almış ve mağdur olduğu gerekçesi ile Gezi davasına müdahil edilmiştir”dedi.

Duruşma 26 Mart 2020 tarihine ertelendi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video