Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yurt içi yükümlülüklerini yerine getirebilme gücünü gösteren derecelendirme notunda Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne en yüksek seviye olan ‘AAA’ notu verdi. Fitch’in notuyla, Türkiye’nin kredibilitesi en yüksek belediyesi ABB olarak tescil edildi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından CHP’nin kontrolüne geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı politikalar, Fitch Ratings’in yapmış olduğu değerlendirmelerinde öne çıktı. Fitch’in notuyla, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yurt içi borçlanmalarda en yüksek kredibiliteye sahip olduğu tescillenmiş oldu.

‘RİSK PROFİLİ, GELİR SAĞLAMLIĞI, GELİRLERİN YÖNETİMİ…’

Ankara Büyükşehir Belediyesi risk profili, gelir sağlamlığı, gelirlerin yönetimi, harcamaların sürdürülebilirliği, harcamaların yönetimi, yükümlülükler ve likidite sağlamlığı, likidite esnekliği, borç sürdürülebilirliği gibi başlıklarda gösterdiği performansla kredi derecelendirmesinde en yüksek olan “AAA” notunu aldı.
Öte yandan belediyenin uluslararası piyasalardan borçlanma notu Türkiye’nin ülke notu tarafından sınırlandırıldı. Fitch Ratings tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesine genel kredi notu olarak, ülke notundan daha yüksek bir not verilemediği için BB- verildi.