dokuz8GÜNDEMYEREL 1 Mayıs’a doğru programında Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşayan gazeteciler yerel gündemleri aktardı.

Bekir Güneş’in sunduğu programa katılan gazetecilerin aktardıkları şu şekilde:

DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi ve @DiSK_Genel_is Diyarbakır 2 nolu şube başkanı Hasan Hayri Eroğlu Diyarbakır’dan bağlanan Hasan Hayri Eroğlu (@erogluhasan1): Biz 1 Mayıs’ı 30 Nisan’da kutlamak için başvuru yaptık hala geri dönüş yapmamışlardı, fakat Cumhurbaşkanı dün tam kapanmayı duyurdu. Geçtiğimiz yıl gibi 1 Mayıs’ı alanlarda kutlamak yerine yeniden sosyal medyada, mahallelerimizde ve sokaklarımızda kutlayacağız.

Hakkari’den bağlanan Zeki Dara (@darazeki_30): Kentte 1 Mayıs kutlaması 30 Nisan’da yapılacaktı ancak tam kapanma nedeniyle 1 Mayıs online etkinlikler ve billboardlarla kutlanacak.
Bursa’dan bağlanan Cevriye Coşkun Kayış: (@cevriye_ck): Bursa’da 1 Mayıs tam kapanma nedeniyle Perşembe günü kent meydanında kutlanacak.

Adana’dan bağlanan Armağan Kabaklı (@armagankabakli): Futbol kulüplerinin şirketleşmesiyle beraber Demirspor’da özelleştirilme kararı aldı, Süper Lig hasretine son verilecek ama Demirspor’un eski halini özleyeceğiz.

Samsun’dan bağlanan Mehmet Yazıcı (@MehmetYAZICI55): Samsunspor için son iki maç daha kolay gibi gözüküyor ama Samsunspor Play-off’a da kalsa bu sene Süper Lig’e çıkar. 1 Mayıs kutlamasının Perşembe gününe alınmasına karşı bir öneri var ama ne olacak bilmiyoruz.

Van’dan bağlanan Ruşen Takva (@RusenTakva): Van’da yasaklama kararı olmadan önce 1 Mayıs kutlaması Cuma programlamıştı. Öte yandan Van’da neredeyse 4 yıldır bir gösteriş ve toplanma yasağı zaten vardı. İran Sınır Kapısı açılacağının sözü verilmişti Van’daki esnafa da fakat bu 3 haftalık yasaktan sonra daha da belli oldu ki sınır kapısı daha açılmıyor.

Antalya’dan bağlanan Ali Taş (@alitas07): Cuma günü saat 17.00’de basın açıklaması yapılacağı açıklanmıştı fakat 3 haftalık kapanma açıklanınca, bu 29 Nisan’a çekildi. Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapılacak.

Kayseri’den bağlanan gazeteci Selma Kara (@selmakara_gztc): Kayseri’de 1 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanına yakın bir AVM’de KESK’in öncülüğünde yapılacak. Kayseri’de özellikle esnafın ve gündelik çalışanların kapanmayı ekonomik olarak kaldıramayacağına dair birçok açıklama yapıldı.

İzmir’den bağlanan Yağız Barut: İzmir’de 1 Mayıs, Cuma günü kutlanacaktı fakat tam kapanma açıklamasıyla birlikte maalesef bu kutlama yapılamayacak ve bir geri dönüş yapılmadı. İzmir Torbalı’da Belediye Başkanı vefat ettiği için il Meclis seçimleri yapılıyor. Bu akşam 17.00 gibi seçimlerin bitmesinin ardından sonuçları bekliyoruz.