İstanbul’da 962 muhtarın yüzde 75’inin Covid-19 aşısı için randevu aldığı, 700’e yakın muhtarın da ilk doz aşıyı yaptırdığı açıklandı.

koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde aşılamada öncelikli gruplar arasına dahil edilen muhtarlar, randevularını alarak aşılarını yaptırmaya başladı.

Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu Başkanı Selami Aykut, AA muhabirine, Covid-19 salgınıyla mücadelede devletin bütün kademelerinin elinden geldiği kadar mücadele ve gayret gösterdiğini söyledi.

Bu süreçte sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmalarına şahitlik ettiklerini anlatan Aykut, bir yönüyle devleti, bir yönüyle halkı temsil eden muhtarların da salgınla mücadelede etkin görev üstlendiğini vurguladı.

Birçok muhtarın Covid-19’a yakalandığını, bazılarının ise hayatını kaybettiğini dile getiren Aykut, her zaman temas riskiyle karşı karşıya kalan muhtarlara yönelik aşılama çalışmalarının sevincini yaşadıklarını ifade etti.

İSTANBUL’UN EN GENÇ MUHTARI COVİD-19 AŞISINI YAPTIRDI

Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Kazımkarabekir Mahallesi Muhtarı Muharrem Polat, Covid-19 aşısını yaptırdı.

İstanbul’un en genç mahalle muhtarı olan 24 yaşındaki Polat’ın mahallesindeki sağlık merkezinde aşı olduktan sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Sağlık Bakanı Koca’ya teşekkür ederek, “Bu anlamda bize ne kadar değer verdiklerini, bizi ne kadar kayda aldıklarını görmüş olduk.” dedi.

Salgınla mücadelede muhtarların aktif çalıştığını ve vatandaşlarla içli dışlı olduklarını anlatan Polat, temas riski altında bulunduklarının altını çizdi.

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ AŞI OLAN KİŞİLER LİSTESİNE GİRDİ

İstanbul’un en genç mahalle muhtarı olduğuna, aşı yapılmasının ardından da Türkiye’nin en genç aşı yapılan kişisi listesine girdiğine değinen Polat, “Şu anda da herhalde Türkiye’nin en genç aşılanmışı olacağız. Kronik hastalar hariç herhalde. Bu da farklı bir duygu tabii ki.” şeklinde konuştu.

Herkese aşı olmaları için çağrıda bulunan Polat, gençlere de “Bana bir şey olmaz deyip bu işi göz ardı etmeyelim.” tavsiyesinde bulundu.

Kendisinin de genç olduğunu ancak 7 ay önce Covid-19’a yakalandığı vurgulayan Polat, “Salgında endişemiz vardı ama yapmamız gereken iş endişemizden daha önemliydi. Sonuçta burada bir sorumluluğumuz var. Sorumluluğumuz gereği sahada aktif olmamız gerekiyordu. Gece süt isteyeninden ilaç isteyenine kadar herkesin derdine koşmak zorundaydık ve bunları da yaptık. Ben de bir kere (Covid-19) geçirdim ve gerçekten çok zor atlattım. Gençlerimiz eminim kendilerine çok güveniyorlar ama bu konuda kendimize güvendiğimiz kadar aşılarımızı da tam olmamız gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.