31 Mayıs 2020, Pazar

Mersin’de “Normalleşme” süreci nasıl görüldü?

Koronavirüs salgınında yeni bir döneme geçiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte tedbirlerde  gevşeme dönemi başladı.

Bu durum Akdeniz Bölgesi’nde ve Mersin’de nasıl karşılanıyor. Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Mersin Baro Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz dokuz8HABER canlı yayınında Gazeteci Leyla Serin Kırık’ın sorularını yanıtladı.

Yeşilboğaz ve Antmen öncelikle Erdoğan’ın Baro ve Tabip Odaları’nın yapılarına değiştirmeye yönelik açıklamasını değerlendirdi.

Mersin Baro Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, Erdoğan’ın yanlış yönlendirildiğini belirtilerek, “Cumhurbaşkanının çok yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Bizler sağlık ve geçim derdindeyiz demek ki başkaları seçim derdinde. Barolları bölüp parçalayacak bir düzenleme derdindeler. Seçimler konusunda nasıl bir değişikliğe gidilirse gidilsin sonuç değişmeyecektir.

“ÖNCELİĞİNİZ ADALET Mİ AVM Mİ?”

1 tane avukat arkadaşımız enfekte oldu. Adalet mi, AVM mi? sizin önceliğiniz hangisidir? Kadın cinayetleri, adli vakalar devam ediyor. Bu süreçte müracaatlar az oluyor. İnsanlar kendi çözmeye çalışıyor.

BU SÜREÇTEN SONRA DAVALAR YAĞACAK”

Bu süreçte aile içi şiddet baş gösterdi. Bu süreçten sonra boşanma davaları artacak. İşçiler çok fazla çıkacağı için iş davaları ve icra davaları artacak. İcralar yağacak bu süreçten sonra, davalar yağacak. Siyasi iktidar Tabip Odaları ve Barolarla uğraşacaklarına salgın sürecinde yaşanacak büyük kaosa çözüm üretmeye çalışsınlar. Demokratik teamüllerin çözümlerini arasınlar” dedi.

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise Erdoğan’ın uzun bir süredir TTB ve Tabip Odaları’nı hedef gösterdiğini vurgulayarak, amacın yapıları değiştirmek olduğunu söyledi.

Antmen, Serin Kırık’ın sorularına şu cevapları verdi:

TTB olarak Erdoğan’ın bu tavrına alışkınız. TTB son derece demokratik bir seçimle yönetimini belirliyor. Seçim sistemimiz kimseye kapalı değildir. Dertleri üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. İsterlerse KHK kararıyla kapatsınlar. Bunlar bizim halka gerçekleri anlatmamızı engelleyemez.

“ÖLÜM VERİLERİNE ULAŞAMIYORUZ”

Elimizde 3 gün öncesinin valilik tarafından açıklanan verileri var. Bu da 248 vaka sayısı 8 ölüm şeklinde. Verilere ulaşamıyoruz herkes ne kadar ulaşabiliyorsa biz de o kadar ulaşabiliyoruz.

Kendi çalışmamızla elde ettiğimiz veriye göre, 9 hekim 42 sağlıkçı arkadaşımız Mersin’de enfekte oldu. Bunların çoğu evlerinde geçiriyor. Yüzde 20’nin üzerinde bir sağlıkçı koronavirüse yakalandı. Mersin geneli için açıklanan resmi rakamlarla bizim ulaştığımız sağlıkçıların sayısına bakıldığında, %20’sine tekamül ediyor. Bu durumda, Mersin verilerinin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Mersin’de şehirlerarası yolculuk kısıtlamaları kaldırıldı ancak sokağa çıkma yasağının haftasonu olup olmayacağını bilmiyoruz. Bu nedenle kafalar karışık.

“DİĞER KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLARA DA BAKILMASI LAZIM”

Alınan tedbir kararlarına Mersin’de daha çok uyulduğunu görebiliyoruz. Mersin’in daha sıcak olması nedeniyle de avantajı var. Salgının hızını azaltıcı bir iklimimiz var.

Koronavirüs hastalıklarına yoğunlaşırken diğer kronik rahatsızlığı olanlara da yoğunlaşılması gerekiyor. Sırf virüs bulaşmasın diye hastaneye gitmeyen çok sayıda hastanın yaşamını yitirdiğini biliyoruz. Mersin’de yaşamını yitiren bildiğimiz hasta var.

Son 18 yıldır iktidar sürekli doktorları ve sağlık çalışanlarını hedef gösterdi. Bu dönemde destek daha çok arttı. 33 yıllık hekimim, her dönemde halkın sağlıkçıları desteklediğini gördüm. Özellikle Mersin’de Büyükşehir Belediyesinin sağlıkçıları destekleyen çalışmaları, Mersinlilerin sağlık çalışanlarına desteğini arttırdı.

PANDEMİ HAZİRAN’DA DAHA SERT GEÇECEK

Ben bu yasakların kaldırılmasının çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu kararlar ile pandemi dönemi Haziran ayının ikinci döneminde daha sert geçeceğini düşünüyorum.

Son Haberler

ABD’de göstericiler Ohio Eyalet Binası’na girdi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde protestocular Ohio Eyalet Binası'na girdi. George Floyd'un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler...

Siirt kayyumu kütüphane yıktı

Siirt Belediyesi'ne atanan kayyum, Celadet Ali Bedirxan Kütüphanesi’ni herhangi bir gerekçe göstermeden yıktı. Kayyum olarak atandığı gün belediyeye dev bir Türk Bayrağı asan Siirt Belediyesi...

Space X’in ilk insanlı roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı

Elon Musk'ın kurucusu olduğu Space X ve NASA'nın ortak ilk insanlı roketi Crew Dragon, başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatıldı. Space X ve NASA'nın ortak çalışmasının...

dokuz8 GÜN SONU| 30 Mayıs 2020’nin öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 30 Mayıs’ta öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Demirören Medya’nın aldığı karara göre Hürriyet, Milliyet ve Posta gazeteleri artık basılı olarak çıkmayacağı iddia...

Çok Okunanlar

Avrasya’nın yeni anketi: Erdoğan bir sonraki seçimi kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi'nin yaptığı yeni araştırmaya göre olası bir seçimde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'a oy vereceklerin oranı...

Youtuber çift evlat edindikleri 4 yaşındaki otizmli çocuğu terk etti

Amerikalı youtuber çift Myka ve James Stauffer, 3 yıl önce Çin'den evlatlık edindikleri 4 yaşındaki otizmli Huxley'yi başka bir...

Sokağa çıkma yasağını ayrıntıları belli oldu

Türkiye'de hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma yasaklarının ayrıntıları belli oldu. Marketler hangi saatlerde açık olacak? Paket...

Öldürülen kaymakamın abisinden büyük iddia

Mardin'in Derik ilçesine kayyum olarak atandıktan sonra 10 Kasım 2016'da makamında bombalı saldırı ile hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk'ün...

İçişleri Bakanlığı seyahat sınırlamasını kaldıran genelgeyi yayınladı

İçişleri Bakanlığı, seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgili genelge yayımladı. Genelgeye göre, büyükşehir statüsündeki 14 il ve Zonguldak'taki şehir giriş-çıkış kısıtlaması,...

Gözden Kaçmasın