28 Mayıs 2020, Perşembe

Vahap Seçer: “Kerbela haksızlığa karşı gelmektir”

Muharrem ayının sona ermesinin ardından Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi tarafından gerçekleştirilen aşure lokması etkinliğine eşi Meral Seçer ile birlikte katılan Başkan Seçer canlarla bir araya gelerek aşure lokmasını paylaştı.

Seçer etkinlikte yaptığı konuşmasında farklı etnik yapıların, mezheplerin, ırkların yaşadığı Türkiye’de birliğe, beraberliğe, saygıya ve kardeşliğe vurgu yaparak, hoşgörü içerisinde yaşamak gerektiğini ifade etti. Seçer, “Her mezhebe mensup insan ehlibeyte saygı duyar. Ehlibeytin temel felsefesi insan sevgisi, hoşgörü, birlik, beraberlik, yardımseverlik, eşitliktir. Bilgili insan olmak, erdemli insan ortaya çıkarmaktır. Bugün yüreği Allah sevgisiyle çarpan insan, bu değer yargılarını reddetmez. Herkes bu fikirlerde ortaklaşır. Mersin’de her türlü renk var. Kardeşçe bir aradayız. Burası huzur kenti. Biz de bu farklı renkleri muhabbet kepçesi gibi hemhal olarak, iç içe olarak, birbirimizi severek, sayarak ayrıştırmadan sağlıyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi tarafından gerçekleştirilen aşure lokması etkinliğine eşi Meral Seçer ile birlikte katıldı. Cemevi’nde yaptığı konuşmasında, her renkten insanın yaşadığı Türkiye’de birlik, beraberlik ve hoşgörülü yaşamak gerektiğine vurgu yaparak, “Her mezhebe mensup insan ehlibeyte saygı duyar. Ehlibeytin temel felsefesi insan sevgisi, hoşgörü, birlik, beraberlik, yardımseverlik, eşitliktir. Bilgili insan olmak, erdemli insan ortaya çıkarmaktır. Bugün yüreği Allah sevgisiyle çarpan insan bu değer yargılarını reddetmez. Herkes bu fikirlerde ortaklaşır. Mersin’de her türlü renk var. Kardeşçe bir aradayız. Burası huzur kenti. Biz de bu farklı renkleri muhabbet kepçesi gibi hemhal olarak, iç içe olarak, birbirimizi severek, sayarak ayrıştırmadan sağlıyoruz” dedi.
Mersin Cemevi’nde düzenlenen programa Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, İlçe Kaymakamları ve belediye başkanları, partilerin il ve ilçe yöneticileri, alevi kurumları temsilcileri, Mersin genelinde faaliyet gösteren oda ve dernek başkanları ve yöneticileri katıldı.
Çark-ı Pervaz semah ekibinin Semah gösterisi ile başlayan program zakirlerin deyiş ve nefesleri ile devam etti. Zakirlerin ardından sahne alan Türk Halk Müziği Sanatçısı Güler Duman deyişlerini seslendirdi. Yas-ı Matem’in sona ermesinin ardından kaynatılan aşureler dağıtıldı.

“KERBELA HERKESİN ÜZÜNTÜ DUYDUĞU BİR OLAYDIR”

İslam tarihinin en önemli olayı olan kırılmanın, ayrışmanın yaşandığı Kerbela’yı 1339 yıl sonra bugün hala acıyla andıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, Kerbela’nın çağdaş dünyada önemli dersler veren tarihi bir kırılma noktası olduğuna değindi. Seçer konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Üzerinden 1339 yıl geçmesine rağmen hala 1339 yıl öncenin Hazreti Hüseyin’in ve beraberindeki aile efradının yaşadığı acıyı yaşar gibiyiz, bunu hissediyoruz. Sadece Alevi toplumu değil burada bulunan bulunmayan Türkiye’deki birçok inanç grubunun içerisinde yer alan farklı etnik yapıdan mezhep de olan yüreği Allah sevgisiyle çarpan herkesin üzüntü duyduğu bir olaydır. Her mezhebe mensup insan Hazreti Hüseyin’i sever. Onun için üzülür bugün onun için yas tutar”
“Kerbela, haksızlığa karşı gelmektir”

“KERBELA HAKSIZLIĞA KARŞI GELMEKTİR”

Kerbela’da verilen mücadelenin onurlu bir insanlık mücadelesi olduğunu vurgulayan Seçer Hz. Hüseyin’in onurlu insanlık mücadelesini sürdürdüklerini belirtti ve “Kerbela haksızlığa karşı gelmektir. Kerbela onurlu mücadeledir. Hazreti Hüseyin saygı duyulacak bir mücadelenin içerisinden çıkmıştır ve bunun canı pahasına yapmıştır. Bugün Hazreti Hüseyin’i saygıyla anıyor ama zalimi temsil eden Yezid’i lanetle anıyoruz. İnsanlık onurunu yücelten Hazreti Hüseyin’in fikirlerini çoğaltmak için mücadele ediyoruz. İnsanlara işkence eden, kibri, açgözlülüğü ve sadizmi temsil eden Yezidleri tarihten silelim” dedi.

“EHLİBEYTİN TEMEL FELSEFESİ İNSAN SEVGİSİ”

Türkiye’deki tüm insanların, temeli insan olan ehlibeyt felsefesini özümsediğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Her mezhebe mensup insan ehlibeyte saygı duyar. Ehlibeytinin temel felsefesi insan sevgisi, hoşgörü, birlik, beraberlik, yardımseverlik ve eşitliktir. Bilgili insan olmak, erdemli insan ortaya çıkarmaktır. Bugün yüreği Allah sevgisiyle çarpan insan bu değer yargılarını reddetmez. Herkes bu fikirlerde ortaklaşır” ifadelerine yer verdi.

Seçer, Türkiye’nin çok farklı etnik yapılarının, inanç gruplarının, medeniyetlerin insanlarına ev sahipliği yapmış, tarihi kültürel tarihi birikimleri olan kadim topraklar olduğunu ve bu topraklar üzerinde yaşamaktan onur duyduklarını ifade etti. Başkan Seçer, “Ne mutlu ki muazzam bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu topraklar üzerinde bugüne kadar feyz aldığımız Hacı Bektaş’lar, Pir Sultanlar Mevlana’lar Yunus Emre’ler ehlibeytinin o temel kültürüyle yoğrulmuş ve bu fikri aşılamaya çalışmış. Bir olun, birlik olun, iri olun, diri olun, dürüst olun, hoşgörülü olun, sevgi içinde, aşk içinde olun demişler. Hacı Bektaş ‘Okunacak en büyük kitap insandır’ demiş. Bizim yolumuz ilim, irfan, insanlık, birlik, kardeşlik, lâik Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk yolu. İnsanın insanı yapan onun onuru ve şerefidir. Bugün 1339 yıl sonra Hazreti Hüseyin’i acıyla anıyorsak, onun o tarihte insanlık onuruna verdiği mücadele için anıyoruz” şeklinde konuştu.
“Mersin’de her türlü renk var”
Mersin’in yapısını aşure ile benzeştiren Seçer, “Aşure gerçekten farklı lezzetlerin muhabbet kepçesi ile karıştırılması sonucu muazzam bir tatla ortaya çıkarıyor. Mersin’i düşünün herkes burada, Alevisi Sünnisi doğulusu, batılısı, her türlü çeşitlilik var. Her türlü renk var. Müslüman’ı gayrimüslimi kardeşçe bir aradayız. Burası huzur kenti, biz de bu farklı renkleri o muhabbet kepçesi gibi hemhal olarak, iç içe olarak, birbirimizi severek, sayarak ayrıştırmadan sağlıyoruz” dedi.

“ALEVİ TOPLUMUNUN BEKLENTİLERİ KARŞILIK BULMALI”

Türkiye’de alevi toplumunun yıllardır süregelen sorunları olduğunu ifade eden Seçer, “Hasan Kılavuz dedemden bugünün anlamına ilişkin bizleri, tüm bürokratlarımızı yakından ilgilendiren, alevi canların bugünkü laik cumhuriyet yöneticilerinden taleplerini dinledik. Parlamentoda milletvekilliği görevinde bulunduğum yıllarda bu konuya ilişkin yasal çalışmalara, o dönemdeki Sivil Toplum Kuruluşu ve alevi inanç önderlerinin de katıldığı birçok çalışmaya şahitlik ettim. O dönemlerde gerçekten son derece umutluyduk. Alevi toplumunun beklentileri karşılık bulacakmış gibi bir hava esiyordu. Ama ne olduysa bugünlerde yine alevi toplumu aynı taleplerle siyasiler karşısına çıkıyor. Türkiye’de bu anlamda değişen bir şey yok” ifadelerine yer verdi.

“ADALET İSTİYORUZ”

Konuşmasını tüm siyasilere önemli mesajlar vererek bitiren Başkan Seçer, “Savaş, açlık, sefalet, baskı, hukuksuzluk istemiyoruz. Adalet istiyoruz. Biz görev yaparken bu görevde kalma pahasına sizleri ayrıştırmak ötekileştirmek düşmanlaştırmak gibi bir Yezidi duygumuz olamaz. Olmayacaktır da. Bugün hep beraber aşureyi kardeşçe karşılayacağız. Bugün burada olmaktan son derece mutluyum, huzurluyum, keyifliyim. Muharrem orucunuz kabul olsun. Muharrem ayı tüm dünyaya barış huzur kardeşlik getirsin” ifadelerini kullandı.

Son Haberler

“Koronavirüsle mücadelenin ikinci dönemindeyiz”

Fahrettin Koca, ''Yüksek bir ihtimal olmasa da, eğer risk şartları tekrar oluşacak olursa, yapılacak şey konusunda deneyimliyiz'' dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgını sürecine...

Birçok ilde ‘meteor düştü’ iddiası

Twitter'da 'meteor düştü' iddiası bir anda gündem oldu. Birçok kişi meteor düştüğünü gördüklerini paylaştı. Trabzon'a gök taşı düştüğü ileri sürülürken yurttaşlar kentin bir çok bölgesinde...

Fransa’da silahlı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti

Fransa'da bir şirket binasına silahlı saldırı düzenlendi 3 kişi öldü Fransa’nın Deux-Sevres şehrine bağlı Saint-Varent semtinde düzenlenen özel bir şirkete yönelik silahlı saldırıda 3 kişi...

RTÜK Başkanı Şahin kendisiyle ilgili paylaşımları tek tek incelemiş

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yine tepki çekecek bir açıklamada bulundu. Şahin, Twitter hesabından açıklama yaparak 'şahsına yönelik' paylaşımların tek tek incelendiğini ve yasal işlem...

Çok Okunanlar

Süleyman Soylu hamlelerine devam ediyor: Survivor’da SS şovu

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu TV 8'de yayımlanan Survivor isimli programda canlı yayında 3 milyona ulaşıp...

0-14 yaş arası çocuklar yarın sokağa çıkabilecek

Ramazan Bayramı'ndan uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının sona ereceği 27 Mayıs tarihinde 0-14 yaş arası çocuklar, saat 11.00-15.00...

Öğrencilerden çağrı: “YKS Eylül’de yapılsın”

YKS'nin Haziran ayında yapılacak olmasına tepki gösteren öğrenciler, "YKS Eylül'de yapılsın" etiketi ile sosyal medya eylemi düzenledi. Cumhurbaşkanı ve AKP...

CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri’ne, 7 yıl önceki paylaşımları nedeniyle ev hapsi verildi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, 2013 yılındaki tweetleri nedeniyle Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Gençlik...

An interview from the Covid-19 frontline in Istanbul

The doctor, who has overseen treatment of Covid-19 patients in Istanbul since the epidemic began, says: We are past...

Gözden Kaçmasın