HDP Van İl Örgütü’nün Basın Birimi çalışanı Sezer Tartan, kendisini “devletin görünmeyen yüzü” olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını aktararak,  darp ve hakarete maruz kaldığını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü’nün Basın ve Bilgi İşlem Birimi çalışanı Sezer Tartan, 12 Mart Cuma günü kaçırılarak bir süre alıkonuldu. Kendilerini “polis” olarak tanıtan kişilerce zorla bir araca bindirilen Tartan, araç içerisinde darp ve tehditlere maruz kaldıktan bir süre sonra serbest bırakıldı.
Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tartan Cuma günü saat 19.00 sıralarında Elmalı Mahallesi’nde evine doğru yürüdüğü sırada daha önce hiç görmediği iki kişinin arkasından kendisine seslendiğini belirten Tartan, bu esnada yanına beyaz bir araçla bir kişinin daha geldiğini aktardı. Gelen kişilerin kendisiyle konuşmak istediğini paylaşan Tartan, “Onları tanımadığımı ve konuşacak bir şeyimin olmadığını söyledim. Zorla araca bindirmek istediler. Yardım çağırmak için bağırınca beni yumruklamaya başladılar. Araca bindirir bindirmez de kapıları kilitlediler. Telefonumu zorla elimden alıp kapattılar. Olay Kanal Yolu üzerinden yaşandı. Belediye Garajı’na kadar götürdüler” diye belirtti.

‘DEVLETİN GÖRÜNMEYEN YÜZÜYÜZ’ DEDİLER

Kendilerini ‘Devletin görünmeyen yüzü’ olarak tanıtan bu kişilerin kendisine birlikte çalışmayı teklif ettiğini söyleyen Tartan, şunları dile getirdi: “İsim yazan yeri kapatarak üzerinde ‘polis’ yazılı kart gösterdiler. ‘Biz seni tanıyoruz, biz devletiz, biz polisiz’ dediler. Yaptıklarının suç olduğunu ve derhal serbest bırakmalarını söylemem üzerine yine hırpalamaya ve tehdit etmeye başladılar.”

“İSTERSEN SENİ MEMUR YAPARIZ”

Tartan, kaçırıldığı kişilerce kendisine ‘İstersen sana her türlü imkanı sağlarız. Seni memur yaparız’ şeklinde sözler verildiğini de belirtti. Tartan, sonrasında yaşananları “Hiçbir şey istemediğimi söyledim. Beni bir daha rahatsız etmemelerini söyledim. Bir süre sonra mahalleye yakın bir yerde bıraktılar. Bu sırada Pazartesi gününe kadar bana ‘süre’ verdiklerini söylediler. ‘Ya isteklerimizi kabul edersin ya da senin başına her türlü kötülüğü getirebiliriz. Seni nasıl kaçırdığımız gördün. Biz devletiz, her türlü sana ulaşırız. Ya bizimle çalışırsın ya da seni hep böyle rahatsız ederiz’ dediler” sözleriyle anlattı.

PM ÜYESİ DE KAÇIRILMIŞTI

Kentte geçtiğimiz yıl da HDP Parti Meclisi (PM) ve Gençlik Yürütme Kurulu (GYK) üyesi Hatice Büşra Kuyun kendilerini yine “polis” olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış ve tehdit edilmişti.
Kuyun’un yaptığı suç duyurusu hakkında takipsizlik kararı verilirken, araç plakasının ise sahte olduğu ortaya çıkmıştı.