EKONOMİ POLİTİKA Veri Haberciliği

Verilerle Belediye seçimleri ve İstanbul’un ekonomik önemi: İhracatın yarısı, ekonominin üçte biri

31 Mart’ta ortaya çıkan belediye başkanlıkları tablosu, AKP açısından kayıp olarak nitelendirilse de, ekonomik boyutlarla ele alındığında sadece kayıp değil, bir hezimete dönüşüyor. Seçimlerin iptal edildiği İstanbul tek başına Türkiye ekonomisinin üçte biri, ihracatının yarısı demek.

31 Mart’ta CHP’nin kazandığı il ve büyükşehir belediyeleri; sıradan belediye başkanlıklarından öte anlam taşıyor. CHP’nin yönetimi devraldığı illere baktığımızda, İstanbul’u da bunlara kattığımızda, bu illerin Türkiye nüfusunun yüzde 48,39’unu barındırdığını görüyoruz. AKP’li belediyeler için bu oran yüzde 39,01.

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla bakımından ise karşımızda çok daha çarpıcı bir tablo var: CHP’nin kazandığı belediyeler, Türkiye ekonomisinin üçte ikisi demek. AKP’li belediyeler ise Türkiye ekonomisinin üçte birinden daha azını kontrol ediyor.

AKP’nin geçtiğimiz ay boyunca İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesi için canhıraş mücadelesinin en önemli sebeplerinden biri de bu: İstanbul tek başına Türkiye nüfusunun yüzde 18,37’sine, GSYH’sinin yüzde 31,23’üne sahip. Aynı zamanda İstanbul, 85 milyar dolarlık ihracatla tüm ihracatın yarısını tek başına yapıyor.

CHP’nin sahip olduğu Ankara ve İzmir de nüfus ve GSYH bakımından Türkiye sıralamasında iki ve üçüncü sırada.

Alttaki tabloda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni CHP’nin kazandığı senaryoda, Türkiye genelinde nasıl bir belediyeler manzarasıyla karşı karşıya olunduğuna dair ekonomik bulguları görebilirsiniz:

İLGİLİ HABERLER:
Yerel seçimlerin ortaya çıkardığı Türkiye il ve ilçe belediyeleri haritası
Verilerle yerel seçim: 31 Mart’ı geçmiş seçimlerden ayıran faktörler
AKP’nin 30 Mart 2014’e göre oy kaybettiği iller
Son 35 yılın en yüksek oy oranına ulaşan İBB adayı: Ekrem İmamoğlu
Verilerle İstanbul’da seçmen hareketliliği: Büyükçekmece’de tuhaf bir durum var mı?
İl il itirazlar: HDP’nin itirazları ret, AKP’ninkiler ekseriyetle kabul ediliyor
31 Mart seçimleri sonrası YSK kararıyla el değiştiren belediyeler

SON TWEET’LER

20 minutes ago
Erdoğan: "Son seçim kimin kazandığından bağımsız olarak, milli iradenin tecellisi ile ilgili tereddütleri kaldırması bakımından başlı başına değerlidir." https://t.co/sbtRZKXTRi
2
23 minutes ago
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor:
"Ekrem İmamoğlu'nu bir kez daha tebrik ediyorum. İstanbul halkının kararının başımızın üstünde yeri var." https://t.co/tzKOqnwYO6
1 3
30 minutes ago
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif:
"Trump, ABD'nin Basra Körfezi'nde Amerikan ordusunun işi yok derken yüzde yüz haklı. Ancak B takımının ABD'nin çıkarları konusunda endişe taşımadığı ortada-diplomasiyi hor görüyorlar ve savaşa susamışlar." https://t.co/rouhygcYuX
1
35 minutes ago
Atalay: Anayasal düzeni beğenmeyebilirim, eşitlikçi özgürlükçü bir anayasal düzen isteyebilirim. Ama mevcut anayasal düzen, Şehir Plancıları Odası neyse Beyoğlu Belediyesi de odur, diyor.
Bu anayasal kuruluşların itirazları, devlet yönetimine katılma biçimleri suçlulaştırılamaz. https://t.co/HA9xkB4MEn
8
40 minutes ago
Amerikan Washington Post Gazetesi Yayın Kurulu, "Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor" başlıklı makalesinde, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasındaki tutumu dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştirdi. https://t.co/rn0lUbbOjj
1 2