GÜNDEM İNSAN HAKLARI

AİHM’den Türkiye’ye karşı 148 karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2018 yılında Türkiye’ye karşı açılan toplam 145 davada ‘hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği’ kararı verdi.

 

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]nayasa Gündemi’nden Benan Molu’nun derlemesine göre, 2018 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’deki uygulamalara karşı açılan davaların 145 tanesi, davacıların lehine sonuçlandı. AİHM’in 2017 yılında Türkiye’ye karşı verdiği karar sayısı 117’ydi.

Bu kararlardan 10 tanesinde ‘yaşam hakkı ve etkili soruşturma yürütme yükümlülüğü’, 13 tanesinde ‘işkence ve kötü muamele yasağı ve etkili soruşturma yürütme yükümlülüğü’, 10 tanesinde ‘özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı’ ve 9 tanesinde ‘toplantı ve gösteri düzenleme ve dernek kurma özgürlüğü ihlali’ tespit edilmiş. AİHM, 2018 yılında verdiği 19 kararda ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’nın, 43 kararda ‘ifade özgürlüğü’nün ve 47 kararında ‘adil yargılanma hakkı’nın ihlal edildiğine karar verdi.

DEMİRTAŞ’A TAHLİYE KARARI VERİLMİŞTİ

AİHM’in 2018 yılında Türkiye aleyhine verdiği kararlardan en dikkat çekeni Selahattin Demirtaş hakkındaki oldu. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. maddesinin (haklara getirilecek kısıtlamaların sınırlandırılması) ihlal edildiğine vurgu yaparak Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına karar vermişti.

ROBOSKİ DAVASI KABUL EDİLMEDİ

AİHM, Roboski’de çoğu çocuk 34 kişinin ve hayvanların bombalanarak öldürülmesiyle ilgili başvuruyu iç hukuk yolları tüketilmediği için kabul edilemez buldu.

18 DOSYA İÇİN SAVUNMA BEKLENİYOR

Mahkeme 2018 yılında Türkiye’den 18 dosya için ise savunma istedi. Savunma istenen dosyaların 6 tanesini ‘FETÖ’ soruşturmaları oluştururken, Osman Kavala’nın tutuklanması ve Tunca Öğreten ile Mahir Kanaat’in 323 gün boyunca tutuklu yargılanması hakkında da yanıt bekleniyor.

SON TWEET’LER

36 minutes ago
Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Çatak Mahallesinde muhtarlık seçimleri yüzünden aralarında husumet bulunan aileler arasında tartışma yaşandı. Taşlı sopalı kavgaya dönüşen tartışmada 22 kişi yaralandı. https://t.co/OjRzSBQsqr
1
1 hour ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1 1
2 hours ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
4
3 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
4 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 7