GÜNDEM MANŞET ORTADOĞU

Barzani’den Türkiye’ye ‘Kürt sorununda demokratik çözüm’ çağrısı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, BBC’ye verdiği röportajda, Türkiye’deki çözüm sürecinin yeniden başlaması için taraflara yardıma hazır olduklarını söyledi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]K[/mks_dropcap]ürt sorununda müzakere sürecinin sona ermesi ve çatışmalı sürecin yeniden başlamasının ardından, barış için yeni bir girişim IKBY Başkanı Mesud Barzani’den geldi. BBC’ye verdiği röportajda, çatışma süreciyle ilgili “çok kaygılıyım” ifadesini kullanan Barzani, “Türkiye’de barış sürecini destekliyoruz ve müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafa da yardım etmek için ne yapabiliyorsak yapmaya hazırız.” dedi.

İran’da da karşılıklı ve barışçıl bir anlaşmaya istediklerini söyleyen Barzani, barışçıl çözüm için yeni yol önerilerini anlattı.

“Kürtleri inkar etme zamanı geçti ve bu, hiçbir ülkeye fayda sağlamayacak ancak, Kürtlerin de, haklarını elde etmek ve kendi kimliklerini korumak amacıyla merkezi yönetimle barışçıl bir diyalog için bir yol bulmaları gerekiyor.”
Bağımsızlık hedeflerinin sürüp sürmediğine dair soruya cevaben, “Hiç kimse, hiçbir güç Kürtlerin bağımsızlık sürecinin durduramaz” diyen Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü, “Ancak her zaman bunu savaşla değil müzakereyle yapmak istediğimi söyledim. Bu müzakerenin diğer tarafı Bağdat’tır. Bu hedefe ulaşabileceğimizi düşünüyorum ve herkes bundan faydalanacaktır. 2003’ten sonra müttefiklerimizin yardımıyla, gerçek bir ortaklığımızın olacağını umuyorduk ancak hükümet bütçemizi kesti. Tüm söylediğim şu ki, eğer iyi ortak olamıyorsak o zaman iyi komşular olalım.”

Kürt sorununun silahsız çözümü için 2013'te başlayan süreç, barış umudunu arttırmıştı.
Kürt sorununun silahsız çözümü için 2013’te başlayan süreç, barış umudunu arttırmıştı.

Barzani, olası bir bağımsızlık durumda İran, Türkiye ve Suriye’deki Kürtleri kendilerine katılmaya davet edip etmeyeceklerine dair soruya şu cevabı verdi, “Diğer Kürtlerin merkezi hükümetleriyle iyi ve barışçıl ilişikler kurduklarını görmek istiyoruz. Diğer Kürtlerden bize katılmalarını istemeyeceğiz ancak onları, hükümetleriyle, müzakereler üzerinden, çaba göstermeleri ve haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz.”