GÜNDEM

Günden Kalan | Öcalan’dan ‘toplumsal uzlaşı’ çağrısı

Asrın Hukuk Bürosu, Abdullah Öcalan’ın mesajını “Bu metin ne bir müzakere ne de mutabakat metnidir. Duyuru metnidir” diyerek açıkladı: “İçinden geçtiğimiz süreçte derin bir toplumsal uzlaşıya ihtiyaç vardır.”

Abdullah Öcalan mesajında açlık grevleri yapanlara da çağrı yaptı: “Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz.”

YSK’nın İstanbul seçimiyle ilgili karar oturumu başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin KHK’lıların oy kullanmasına yönelik ikinci itirazını da reddetti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bazı sandık görevlilerinin FETÖ’cü çıktığı yönündeki AA haberi için “YSK’yı etkilemeye yönelik yeni bir oyun piyasaya sürülmüştür. Bu manzara iktidarın devlet gücüyle seçimleri iptal ettirme senaryosunun son noktası olarak görülüyor. Yeter artık” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “Cumhur İttifakı’nın sözcüleri, YSK üzerindeki tehditlerinizi ve baskılarınızı sona erdirin. Bu yaptığınız açıkça İstanbul halkının iradesini yok saymaktır” diye konuştu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, öğrencilere gönderdiği e-postayla, 10 Mayıs’ta yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’nün yasaklandığını açıkladı.

Mersin-Akkuyu’da nükleer santral inşaatında reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluşurken, çatlak bölümler yenilendi. Bir kez daha çatlak oluştu. Sorunlu bölümlerde temel yeniden atıldı.

Nijerya’nın başkenti Niamey’de bir yakıt tankerinde meydana gelen patlamada 55 kişi hayatını kaybetti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Batıkent’te bir grup sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesiyle ilgili olayda üç kişi hakkında en az 5 yıl 4’er ay hapis istemiyle dava açtı.

Eşcinsel ilişki ve zinaya recm cezası (taşlayarak öldürme) getiren Brunei geri adım attı. Brunei Sultanı Hasan el Bulkiye idam cezasına ilişkin moratoryumun süresinin uzatıldığını yani cezanın uygulamaya konulmasının ertelendiğini açıkladı.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik:

Etiketler

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

34 minutes ago
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yılın ilk 4 ayında 642 bin adet gayrimenkul satıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarlayı kapsayan satışlarda ortalama tapu başına ödenen rakam ise 153 bin liraya yükseldi. https://t.co/Nr7G9Pn1kt
1
1 hour ago
Fransa’nın başkenti Paris’teki meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan büyük yangın sonrası, ilk ayin katılanların başına taktıkları kasklar ile yapıldı. https://t.co/tCtijqX6GH
2
2 hours ago
73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. https://t.co/dIFtKXwlTk
1 2
3 hours ago
Polonya’nın ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, Ukrayna tarihinde ilk kez turnuvada şampiyon oldu. https://t.co/wZu8lB0Svt
1 6
4 hours ago
Türkiye’nin ilk ve tek opera akademisi Opera Italiana Academy, 21-23 Haziran tarihleri arasında “Marco Vinco Ustalık Sınıfı Konseri” düzenliyor. Etkinliğin kapanış konseri, 24 Haziran Pazartesi akşamı, 20:00’da İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. https://t.co/cwEkW7N5DC
8