GÜNDEM

Günden Kalan | YSK’nın gerekçesi aynı ama İstanbul ve Mardin kararları farklı

Mardin Yeşilli’de Saadet Partisi’nin, İstanbul seçimlerinin iptal edilme gerekesiyle aynı olarak “Memur olmayanlar sandık kurulunda üye yapıldı” diye itiraz ettiği, YSK’nın da reddettiği ortaya çıktı. Yeşilli’de AKP 127 oy farkla kazandı.

CHP, Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına destek amacıyla bağış kampanyası başlattı. Kampanyada yurttaşlar 20’şer lira bağış yapmaya çağırıldı.

İzmir’in yerel yayın organlarından Son Kale’deki habere göre İzmir Karaburun’da düzenlenen insan kaçakçılığı operasyonunda MHP Karaburun İlçe Başkanı Fırat Zorlu ile Karaburun Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kara tutuklandı.

TBMM kürsüsünde konuşması sırasında su içen CHP Milletvekili Tufan Köse’ye AKP’li İmran Kılıç, “Siz önce kürsüden milletin Ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye’nin kürsüsü” diye bağırdı. Köse “Haram yiyorsun ama su içiliyor diye bana bağırıyorsun” yanıtı verdi.

Sanatçı Müjdat Gezen’in yurt dışına çıkmak için geldiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pasaportuna el konuldu. Gezen’in yurt dışına çıkış yasağı kaldırılmıştı. Avukat Celal Ülgen, Müjdat Gezen’in pasaportuna el koyulması ile ilgili “Emniyet Müdürlüğünden aradılar. Sistemsel bir hata olduğunu ve Müjdat Gezen’in yurt dışına çıkabileceğini, pasaportunu derhal vereceklerini söylediler. Özür de dilediler” açıklaması yaptı.

Suruç Katliamı davasında mahkeme heyeti katliam öncesi ve sonrasına ait 20 günlük görüntü kayıtlarının getirtilmesine karar vererek duruşmayı 7 Ağustos’a erteledi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “Dokunulmazlığın kaldırılması için talep ver, ilk oyu ben vermezsem namerdim” ifadelerine yanıt verdi. Öztrak, “Hodri meydan. Yapabiliyorlarsa yapsınlar buyursunlar” dedi.

Payitaht Abdülhamid dizisi fragmanında Abdülhamid’in “Gül ağacına su veririz. Lakin su hem güle yarar hem de dikene… Yanımızda yöremizde su verdiklerimiz diken olmaya meyletmişlerse sonunda mutlaka budarız” sözleri Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’na mesaj olarak algılandı.

HDP’den yapılan çağrı niteliğindeki yazılı açıklamada “Bu süreçte herkesin İstanbul’un yolunun Cizre’den geçtiği saikiyle hareket etmesinin, ülkemizin demokrasisi ve birlikte yaşamının tesis edilmesinde önemli olduğunun altını çiziyor, herkesi sorumluluğa davet ediyoruz” denildi.

Kastamonu’da MHP İl Başkanı kızının da olduğu Emirbey Atlı Turizm ve Doğal Yaşam Köyü’ndeki mezuniyet kutlamasını bastı, engel olmaya çalışan jandarmalara hakaret etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın istediği iki mülkiye müfettişi için İçişleri Bakanlığı’ndan onay çıkmadı.
Bakanlıkların engel çıkarması nedeniyle birkaç danışman ve yönetim kurulu üyelikleri dışındaki yerlere atama da henüz yapılmadı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin de aralarında bulunduğu 9 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu. Son gelen fezlekeler ile Meclise ulaşan dosya sayısı 305 oldu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır” denildi. Açıklama öncesinde 6.25 civarında seyreden dolar/TL, 6.22’lere çekildi.