GÜNDEM İNSAN HAKLARI

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, milletvekili seçilmesine rağmen yargılanmaya devam etti

CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun barış bildirisi nedeniyle yargılandığı dava dosyasının Ankara’ya gönderilmesinin ardından ilk duruşma bugün yapıldı. Mahkeme milletvekilli dokunulmazlığının korunması talebine yönelik durdurma kararı vermedi.

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki görevinden alınan ve sonrasında CHP’den milletvekili seçilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla Ankara’da yargılanmasına başlandı.
Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, CHP İstanbul Milletvekili Kaboğlu ve avukatları ile bazı partili milletvekilleri katıldı. Mahkeme başkanı, İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın dosyasının, “yetkisizlik” kararıyla Ankara’ya gönderildiğini hatırlatarak, savunma yapması için Kaboğlu’na söz verdi.

USÜL YÖNÜNDEN İTİRAZDA BULUNDU

Kaboğlu, önce usül yönünden itirazda bulunacağını beyan etti. “Barış bildirisi” olarak bilinen metni imzalaması üzerine, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden ihraç edildiğini ve ardından hakkında dava açıldığını hatırlatan Kaboğlu, söz konusu metnin içeriğinin, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Kaboğlu “Hiçbir zaman şiddet çağrısı, ırkçılık aşağılayıcı söylemim olmamıştır, tam tersine barış, insan haklarına dayanan cumhuriyet için olmuştur. Böyle bir kişi için hakkında yapay iddianame düzenlenerek, şablon iddianamelerden birini İbrahim Kaboğlu’na yönlendirmek suretiyle bu şekilde bir sürece tabi tutmak işkence hükmünün ihlali anlamına geliyor” dedi.

“MAHKEME YETKİSİZLİK KARARI VERMELİ”

Konuyla ilgili yargılanmasına İstanbul’da başlandığını ancak milletvekili seçilmesinden sonra mahkemenin “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı Ankara’ya gönderdiğini dile getiren Kaboğlu, söz konusu eylemin milletvekili olmadığı dönemde gerçekleştiğini söyledi. Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesinin de yargılamaya yetkili olmadığını savunan Kaboğlu, bu nedenle mahkemenin yetkisizlik kararı vermesi gerektiğini söyledi.

“TÜRKİYE DERİN BİR HUKUK KRİZİ YAŞIYOR”

Kaboğlu, “Ben hukuka inancımı hiçbir zaman yitirmedim ve yitirmeyeceğim. Bu davanın anayasa dışı bir dava olduğunu biliyorum ama hukuka olan inancım, saygım gereği buradayım. Türkiye derin bir hukuk krizi, hukuk bunalımı yaşamaktadır ve bu hukuk krizi bir beka sorundur. Hukuk yoksa beka sorunu vardır. Olağanüstü dönemden olağan döneme geçiş sürecinde yargının katkısı çok önemli ve belirleyici olmuştur. Yasama, siyaset tıkanabilmektedir. Siyaset bunalımdan çıkış konusunda bocalayabilmektedir. Bu bakımdan son sözü söyleme yetkisine sahip olan yargının bu olağanlaşma sürecine katkısı belirleyicidir. Sizlerin vereceği yetkisizlik kararı hukukun normalleşmesine katkıyı sağlayacaktır ve benim de naçizane olarak hukuka olan inancımı pekiştirecektir” diye savunma yaptı.

KABOĞLU’NUN YETKİSİZLİK TALEBİNE RET

Duruşma savcısının görüşünün alınmasından sonra konuyla ilgili ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kaboğlu’nun “yetkisizlik” talebini reddetti.
Talebin reddi üzerine Kaboğlu, halen milletvekili olduğunu beyan ederek, hakkındaki yargılamanın durdurulması talebinde bulundu.
Mahkeme heyeti, mevcut yasalar kapsamında yargılamaya engel bir durumun olmadığını gerekçe göstererek, bu talebi de reddetti. Duruşmanın 18 Temmuz’a ertelenmesine karar verildi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

8 minutes ago
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerine göre Cumhurbaşkanlığı geçen yılın ilk 5 ayında 198 milyon lira harcarken bu yılın aynı dönemindeki harcaması 1.5 milyar liraya yaklaştı. https://t.co/d7fi0MUjSr
1 3
17 minutes ago
Ankara'nın Elmadağ ilçesinde etkili olan sağanak, ilçede hayatı olumsuz etkiledi. İlçede 15 ev ve iş yerini su basarken, cadde ve sokaklar göle döndü. https://t.co/xvzrnzs3BA
1
26 minutes ago
Malatya'nın Kale ilçesinde AKP Belediye Meclis Üyesi Abdulvahap Akdeniz (63) arkadaşları ile evinin balkonunda oturduğu sırada silahlı saldırıya uğradı. Açılan ateş sonucu Akdeniz ve arkadaşı Sait Yıldırım (49) yaralandı. Akdeniz, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. https://t.co/AGeR8S7jt6
1 3
33 minutes ago
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "Türkiye'nin İlk 1.000 İhracatçısı 2018" araştırmasına göre, Ford Otomotiv, 5 milyar 683 milyon dolarlık ihracatla Türkiye'nin lider şirketi oldu. https://t.co/b5fPkShAAj
1 2
42 minutes ago
Ekrem İmamoğlu "İBB'de yapılan usulsüzlükler ile ilgili detayların yer aldığı 2017 yılına ait son Sayıştay raporlarını bir türlü bulamayanlar ve okuma fırsatı olmayanlar için paylaşıyorum" dedi:
📌https://t.co/RmGx83yXnQ
📌https://t.co/ntGJWATrrS
📌https://t.co/K9PpM40ykc https://t.co/ZuFSsQCjaO
7 22