Bakırköy Belediyesi işçileri, kurallı, güvenceli çalışma talebi ve Toplu İş Sözleşmesi (TİS) talebiyle Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda açıklama yaptı.

Yeni Yaşam’da yer alan habere göre, çok sayıda işçinin katıldığı açıklamada “Toplu iş sözleşmesi hakkımız engellenemez“ pankartı açılırken, “İşçinin hakkını yiyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu“, “Sendikal haklarımız engellenemez! Demokrasi ve özgürlük istiyoruz” dövizleri taşındı. İşçiler sık sık “Sözleşme hakkımız engellenemez“ ve “Dinene direne kazanacağız” sloganları attı.

“BELEDİYE İŞÇİLERİ TEHDİT ETTİ”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş 2 nolu Şube Mali  Sekreteri Süreyya Doğan, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun hak, hukuk, adalet ve demokrasi vurgusuyla göreve geldiğini ancak konuştukları ile söylemlerinin farklılık gösterdiğini ifade etti. İşçilerin tehdit ettiğini açıklayan Doğan, “Belediye başkanı bizzat alanlara inerek işçilere, ‘uygulamaları beğenmeyenlerle yolumuzu ayıracağız’ dedi. Hatta ‘beğenmeyenler ve çalışmak istemeyenler çekip gidebilir’ deme cüretini de gösterdi” ifadelerinde bulundu.

“BELEDİYE BAŞKANI’NA İŞÇİLER İNANMIYOR”

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun daha önceki söylemlerini hatırlatan Doğan, “Bülent Kerimoğlu bir hafta önce basın karşısında ve sosyal medya üzerinden, ‘emekçilerin yanındayız, emeğin en yüce değer, emekçilerle sorun yaşamayız’ diyerek devamında yoksulluk, işsizlik gibi sorunlar ile mücadele etmeliyiz dedi. Dediğimiz gibi Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu iki farklı kişiliğe sahiptir. Söylemleri farklı, uygulamaları farklıdır. Kamu görevini kötüye kullanmaktadır. Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na işçiler inanmamakta ve güvenmemektedir” dedi.

“BAKIRKÖY BELEDİYESİ’NDE HAK, HUKUK, ADALET VE DEMOKRASİ YOKTUR”

Kerimoğlu‘nun oturduğu konutun 16 milyon lira olduğuna dikkat çeken Doğan, “Asgari ücretli bir çalışanın hiç harcama yapmadan 472 yıl boyunca alacağı ücreti biriktirmesi ile sahip olabileceği bir konuttur. Anlayacağınız sosyal adalet yine lafta kalmıştır. İşçilere gelince ‘paramız yok daha fazlasını ödeyemeyiz’ diyenlerin, yaşam şartları ortadadır. Yaşadıklarımız ve gördüklerimiz gösteriyor ki Bakırköy Belediyesinde hak, hukuk, adalet ve demokrasi yoktur”  şeklinde konuştu.