Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gine Körfezi’nde seyir halindeyken deniz korsanlarının saldırısına uğrayan gemiyle ilgili olarak “Konu ilk saatlerden itibaren takibimizde. En kısa zamanda bu haydutların elinden bu vatandaşlarımızı kurtaracağız” açıklamasında bulundu.

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Sinop’a gelen Bakan Karaismailoğlu, Valilik ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamada bulundu. Korsanlar tarafından alıkonulan gemiciler arasından bulunan Sinoplu Vedat Aksan’ın babası Murat Aksan ile bir görüşme yaptı.

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ İLE SÜREKLİ GÖRÜŞME HALİNDEYİZ”

“Murat Amca ile oğlunu en kısa zamanda buluşturacağız inşallah” diyen Karaismailoğlu, şu ifadelere yer verdi:
“Konu ilk saatlerden itibaren takibimizde. İnşallah en kısa zamanda çözmeyi ümit ediyoruz. Onunla ilgili birçok derin çalışmalarımız var. Dışişleri Bakanlığımız ile sürekli görüşme halindeyiz. İnşallah evladımızı en kısa zamanda Murat Amca’ya kavuşturma amacındayız. Türk devleti her zaman onların yanındadır. En kısa zamanda bu haydutların elinden bu vatandaşlarımızı kurtaracağız.”

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: KORSANLARDAN HABER GELMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da kaçırılan gemiye ilişkin “Gemi dün akşam itibariyle limana yaklaştı, biraz açıkta daha doğrusu. Ve dün akşam güvenlik güçleriyle ve büyükelçimiz bir ekip gemiye çıktılar ve gemi temiz. Herhangi bir korsan veya başkasının sızmadığını anladılar, güvenlikle ilgili sıkıntı yok” açıklamasını yaptı. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“GÜVENLİK İLE İLGİLİ SIKINTI YOK””

“Yabancı bandıralı ve sahibi de yabancı olan ama personeli de tamamen Türk olan; bir tanesi de Azerbaycan Türkü… Vatandaşlarımıza yönelik bir saldırı olmuştu. Ve 15 vatandaşımız şu anda kaçırılmış durumda. Gemi dün akşam itibariyle limana yaklaştı, biraz açıkta daha doğrusu. Ve dün akşam güvenlik güçleriyle ve büyükelçimiz bir ekip gemiye çıktılar ve gemi temiz. Herhangi bir korsan veya başkasının sızmadığını anladılar, güvenlikle ilgili sıkıntı yok. Vefat eden Azerbaycan Türkü kardeşimizi islama uygun bir şekilde cenaze işlemleri yapıldı. Gabon hükümetine ve yetkililerine teşekkür ediyorum.”

NE OLMUŞTU?

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında, Sao Tome’nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. İHA’nın aktardığı habere göre, Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunduğu bildirildi.