EKONOMİ

Türkiye 22 AB ülkesi içinde asgari ücrette son 3’te

Eurostat’ın resmi verilerine göre, Türkiye’de 2020 yılı itibarıyla uygulanmaya başlanan asgari ücret Avrupa Birliği ülkeleri arasında sondan 3. sırada yer aldı.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın resmi verilerinde Türkiye’de bu yılın başından itibaren uygulanmaya başlanan brüt 2 bin 940 TL, net 2 bin 324 TL’lik asgari ücret, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında sondan üçüncü olabildi.

28 AB ülkesi arasından asgari ücret uygulanan 22 ülke ile yapılan karşılaştırmaya göre; Türkiye 448 euroluk yeni asgari ücretle sadece Letonya ve Bulgaristan’ı geride bırakabildi. Asgari ücret Letonya’da 430 euro, Bulgaristan’da 312 euro oldu. AB üyelerinden Danimarka, İtalya, Güney Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç’te resmi asgari ücret uygulanmıyor, ücretler toplu sözleşmelerle belirleniyor.

BAKAN SELÇUK ‘İYİ SEVİYEDEYİZ’ DEMİŞTİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı asgari ücretinin AB üyesi ülkelere kıyasla çok iyi bir seviyede olduğunu açıklamıştı.

LÜKSEMBURG İLK SIRADA

AB üyesi ülkeler arasında brüt asgari ücretin en yüksek olduğu Lüksemburg, 2 bin 143 Euro (yaklaşık 14 bin 36 TL) ile Türkiye’deki mevcut brüt asgari ücretin 4.76 katına ulaştı. İrlanda, Hollanda, İngiltere, Belçika, Almanya ve Fransa’da Türkiye’nin yaklaşık 3,5 katı civarında asgari ücret uygulanıyor. Türkiye, yeni asgari ücret seviyesiyle Romanya ve Macaristan gibi ekonomisi çok daha düşük seviyelerdeki ülkelere dahi yetişemedi.

10 MİLYON KİŞİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE ÇALIŞIYOR

Türkiye’de, 6 milyon kişi asgari ücret olmak üzere toplam 10 milyon kişi asgari ücret civarındaki ücretlerle çalışıyor.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video