BES Adana Şubesi Yüreğir Vergi Dairesi önünde “Çalışırken ölmek istemiyoruz, yapılandırma yasası uzatılsın” talepli basın açıklaması düzenledi.

BES Adana Şubesi Yüreğir Vergi Dairesi önünde “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz, Yapılandırma Yasası Uzatılsın” talepli basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan BES Adana Şube Başkanı Fatma SARIOĞUZ GÜNEY, “2020 yılı bir kabus gibi üzerimize çöktü, yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde Covid19 salgınının ikinci dalgasını yaşamaya devam ediyoruz. Tüm ülkelerin birinci gündemi pandemi iken ülkemizde pandemi ile birlikte derin bir ekonomik kriz yaşanmaya devam ediyor” dedi. Açıklamanın tamamı şu şekilde:
“Değerli Basın Emekçileri;
2020 yılı bir kabus gibi üzerimize çöktü, yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde Covid19 salgınının ikinci dalgasını yaşamaya devam ediyoruz. Tüm ülkelerin birinci gündemi pandemi iken ülkemizde pandemi ile birlikte derin bir ekonomik kriz yaşanmaya devam ediyor.  İşsizler, açlık sınırı altında bir ücretle çalışan asgari ücretliler, kısa çalışma ödeneği adı altında evde açlığa mahkûm edilenler, evde erkek şiddetinin her biçimiyle daha çok yüz yüze kalan ve yoksulluğu eşitsizliği çok daha derinleşen kadınlar, emeklilikte yaşa takılanlar, kapısına kilit vurmak zorunda kalan küçük esnaf, mahsulü para etmeyen çiftçiler, önümüzdeki yılı %3 zamla karşılamaya hazırlanan kamu emekçileri pandemi ve ekonomik krizden en üst seviyede etkilenen toplumsal kesimlerdir.
Değerli Basın Emekçileri;
Emekçilerin açlıkla ölüm arasında bir tercihle karşı karşıya kaldıkları dramatik bir süreci hep birlikte yaşamaya devam ediyoruz. Yıllardır ödediği vergiler karşılığında devletten destek bekleyen emekçiler, küçük esnaf ve çiftçiler hayal kırıklığı yaşamaya devam ediyor. Siyasi iktidar; böylesi bir süreçte bile İşsizlik fonunun işçi ve işsizlerden fazla işveren lehine kullanmaya, tercihlerini sermayeden yana ve %28,1 oranında artışla Cumhurbaşkanlığı bütçesine kullanmaya devam ediyor.
Bilim insanlarının pandemiyle mücadelede; temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üretenler dışındaki tüm işlerde çalışmanın durdurulmasıyla tam kapanma çağrısı yaptığı bir süreçte, siyasi iktidar sınırlı kısıtlamalarla ekonomiyi gözetmeye devam ederken, sağlık emekçileri canları pahasına pandemiyle mücadele etmeye çalışmakta, bütün kamu emekçileri de kamu hizmetlerini aksatmamak için özverili bir çalışma sürdürmektedir.
Değerli Basın Emekçileri;
Ne acıdır ki, yayınlamış olan genelgelerle sınırlı olsa da getirilmiş olan önlemlere uymamak konusunda kamu kurumları adete birbiriyle yarış durumdadır. Özellikle işkolumuzda başta sosyal güvenlik, İş-Kur, maliye ve adliye olmak üzere işyerlerimizde maalesef yayınlanan genelgelere tüm uyarılarımıza rağmen uyulmamaya devam ediliyor. Kamu alacaklarına ilişkin yapılandırma süreci bahane edilerek özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda esnek ve dönüşümlü çalışmaya son verilirken 60 yaş üstü çalışanlar idari izinli oldukları halde işyerlerine çağrılmış durumda. SGK işi daha da ilerleterek hafta sonları sokağa çıkma yasağı olduğu halde hafta sonu çalışma için İç İşleri Bakanlığı’na başvurmuş durumda.
Değerli Basın Emekçileri;
İşyerlerimizde vakaların her geçen gün arttığı bir süreci yaşamaya devam ediyoruz. Son bir hafta içerisinde Şırnak, Kayseri ve son olarak Zonguldak’ta olmak üzere üç SGK emekçisi arkadaşımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. İnsanların açlık ve ölüm seçeneği ile karşı karşıya bırakıldıkları bir süreçte devletin kamu alacaklarının peşine düşmesini anlamakta gerçekten zorlanıyoruz. Testi çatlamaya çoktan başladı ve testi kırılmadan önce son defa siyasi iktidarı son defa uyarıyor kamu alacaklarına ilişkin yapılandırma sürecini bir an önce haziran ayına kadar ertelemesini ve işkolumuzda salgına karşı önlemlerin tekrar başlatılmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde Genelgelere uymayan kurum yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmak dahil, her türlü eylem ve etkinliklere devam edeceğiz.
Salgına karşı mücadelede kaybettiğimiz kamu emekçilerini bir kez daha saygıyla anıyor, yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğimizi siz basın emekçileri aracılığı ile kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.”