Ekonomik kriz ve pandemi ile birlikte artan yoksulluk, kenar mahallelerde daha yakıcı hale gelirken semt pazarlarında bile 10 liralık, 15 liralık alışveriş,  veresiye defterine yazılıyor. Pandemi sürecinde işsizlikte patlama yaşanırken esnaf artan borç yükünün altından nasıl kalkacağını düşünüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, ilçe yöneticileri, gençlik kolları, kadın kolları, meclis üyeleri ve mahalle birimi ile birlikte Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi’nde esnaf ziyareti yaptı.

MEKANLAR AÇIK, MÜŞTERİ YOK

Lokantadan, kasaba, kuaförden, kahveciye, eczaneden kuruyemişçiye, nalburdan çiğ köfteciye kadar gün boyu esnaf ziyaretlerinde sorunları ve talepleri dinleyen Yüksel Mansur Kılınç, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Çiğdem Özkan’ı da  ziyaret ederek esnafın ve vatandaşların sorunları hakkında bilgi aldı.

Mahallede kurulan semt pazarını gezen CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’ a sorunlarını ve taleplerini anlatan pazarcı esnafı ve vatandaşlar,  artık semt pazarlarında bile veresiye alışveriş yapıldığını dile getirdiler.

SEMT PAZARINDA VERESİYE PATLADI

Aynı zamanda üniversite öğrencisi olan bir pazarcı, “Millette para yok.. Bütün pazarcılar mecburen veresiye veriyor. Pandemi döneminde veresiye çok çok arttı. Bazıları ise veresiye bile alışveriş yapamıyor. Hiç paraları yok. Pazarcıların her biri bu  vatandaşlarımıza bir şeyler vererek destek olmaya çalışıyor” dedi.

Esnaf ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç,  “Kahveler açılmış, lokantalar açılmış ama müşteri yok. Pazarda alışveriş yapacak parası olmadığı için akşam saatlerini bekleyen ve pazarcıların durumunu anladığı için ürünlerini para almadan verdiği vatandaşlarımız var. Pazardan bile 10 liralık, 15 liralık alışverişi veresiye yapmakta olan vatandaşlarımız var.” dedi.

ESNAF BORÇ YÜKÜ ALTINDA

Kılınç’ ın sorunlarını dinlediği lokanta, kahvehane, kuaför başta olmak üzere mahalle esnafı ise büyük bir borç yükü altında olduğunu, pandemi döneminde devletten gereken desteği alamadıklarını, kredi alanların ise geri ödemekte zorlandığını dile getirdi.

HER EVDE İŞSİZ VAR

Milletvekili Kılınç ile birlikte esnafı ziyaret eden CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz ise Sultangazi’ deki işsizlik sorununa dikkat çekti. Her evde 3-5 kişinin işsiz olduğunu belirten Poyraz, “Bizleri arayarak iş istiyorlar. Tümünü çözecek imkanlarımız yok. Ama imkanlarımız ölçüsünde vatandaşın yanında olmaya çalışıyoruz” dedi.