Birçok kentte eş zamanlı olarak bir araya gelen sağlık çalışanları, İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi önünde toplandı. İktidara çağrıda bulunan sağlık çalışanları, “Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanları koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında ağırlaştırılan çalışma koşullarını ve gereken tedbirlerin alınmaması nedeniyle yüzlerce sağlık çalışanının hayatını kaybetmesini birçok kentte eş zamanlı olarak protesto etti.
“Öfkeliyiz; çünkü tükendik. Çünkü ölüyoruz” diyen sağlık çalışanları, iktidara adım atma çağrısı yaptı.
Sağlık emek ve meslek odaları ile sendikalar tarafından yapılan ortak basın açıklaması İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi önünde yapıldı. Açıklamada Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da hazır bulundu.
Açıklamayı İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip okudu.

“BU KADAR CANIN HESABINI KİM VERECEK?”

Sağlık çalışanlarının yaşam hakkının ihlal edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Saip, şu ifadeleri kullandı:
“Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü tarihten çok önce, sağlık emek ve meslek örgütleri olarak halkımızın sağlığı için, sağlık çalışanlarının sağlığı için size uyarılarda bulunduk. Bilimin, aklın yolunu gösterdik. Ama siz aklı, bilimi ve bizleri dinlemeyerek hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attınız. Siyasi ve ekonomik kaygılarla aldığınız kararlar, ötesinde alamadığınız kararlar yüzünden on binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Kaybetmeye de devam ediyoruz. Her gün açıkladığınız sayıların her biri bir candı; anneydi, babaydı, çocuktu, eşti, dosttu. Bu canlarımızı sizin yanlış pandemi yönetiminiz nedeniyle kaybettik. Bu ölümlerin önemli bir bölümü önlenebilir ölümlerdi ve siz önlemediniz, önleyemediniz. En temel hakkımız olan ‘yaşam hakkımızı’ ihlal ettiniz.
Salgının başından beri sürekli şeffaflık istedik ama hiçbir bilgiyi bizlerle paylaşmadınız. Halkın sağlığını değil, ekonomik çıkarları öncelediniz. Satışını yasaklayıp, herkese ücretsiz olarak dağıtmayı vaat ettiğiniz üç-beş maskeyi dağıtamadınız. Bilim insanlarının önerilerine ve kararlarına kulaklarınızı tıkadınız. Salgından politik başarı hikayesi çıkarmaya çalıştınız. Salgın konusunda doğruları söyleyenleri terörist ilan ettiniz. Geldiğimiz noktada maalesef haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Ekonomik ve siyasi kaygılarla aldığınız ve almadığınız kararlardan dolayı yitirdiğimiz on binlerce canın, yüzlerce sağlık çalışanının hesabını kim verecek?”

“ARTIK DAHA FAZLA EKSİLMEK İSTEMİYORUZ”

Aylar öncesinden grip aşısı uyarısında bulunduklarını, ancak buna karşın aşının risk gruplarına yetmediğini belirten Pınar Saip, sağlık çalışanlarının da risk grubundan sayılmamasına tepki göstererek, şöyle devam etti:
“Aylar öncesinden grip aşısı konusunda uyardık, gerekli çalışmaları yapın dedik. Tüm toplumun aşılanması gerekirken, temin edilen aşı sayısı risk gruplarının hemen hiçbirine yetmedi. Sağlık çalışanlarını bile risk grubunda saymadınız. Yurttaşlarımız, yaşanan bu kaosun içinde aşı bulabilmek için ASM’ler, eczaneler, hastaneler arasında dolaştı durdu. Aşının bizler için bir hak, sizler için bir ödev olduğunu söyledik ama siz ödevinizi yapmadınız. Covid-19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılmalıdır dedik. Siz samimiyetsiz, ciddiyetsiz şekilde konuyu bulandırdınız. Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine, bir sayfalık yazıyla kamuoyunu yanıltmayı seçtiniz. Bizlerin, hukukçuların, milletvekillerinin anlattıklarını dinlemeyip sağlık çalışanlarını oyaladınız.
2020 yılını geride bıraktığımız bugünlerde sizleri tekrar ve daha güçlü uyarıyoruz. Ekonomik çıkarları ve siyasi kaygılarınızı değil halkımızın ve bizlerin sağlığını önceleyin. Salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin.
Önlenebilir her ölümün sorumlusu sizsiniz. Yaşam hakkımızın ihlaline karşı sessiz kalmayacağız. Pandeminin başından bu yana yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yitirdiğimiz tüm sağlık çalışanlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz. Onlar hastalarının sağlığı için kendi canlarını hiçe saydılar ama sizin yönetememeniz yüzünden hayatlarını kaybettiler. Sağlık çalışanlarını ve vatandaşlarımızı kaybettiğimiz, yanlış sağlık politikaları sonucu ölümlerle ve tükenmişlikle geçen bir yılı geride bırakıyoruz ama tükenmememiz için, ölmememiz için yılın değil sizin zihniyetinizin değişmesi gerektiğini biliyoruz. Sağlık emek, meslek örgütleri ve tüm sağlık çalışanları adına, size ‘Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz’ diyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz!”

MERSİN

Mersin’de düzenlenen açıklamaya, Mersin Tabip Odası, Mersin Eczacı Odası, MAHDER, SES Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş ve Birlik Dayanışma Sendikası üye ile yöneticileri katıldı. Mersin Şehir Hastanesi T1 Kule Poliklinikler önünde yapılan bir aray gelen sağlık çalışanları, “Öfkeliyiz; çünkü tükendik! Çünkü ölüyoruz!” dedi ve gereken adımların acilen atılması çağrısını yineledi.