İyi hafta sonları. Bugün #12Şubat 2021 Cuma. Mevsim normallerinin üzerinde geçen güneşli bir haftanın ardından yoğun kar yağışıyla bir dolu hafta bizi bekliyor. Bu hafta iktidarın gündeminde yeni Anayasa tartışmaları ve “gururla” açıklanan Milli Uzay Programı vardı. Muhalefet sözcüleri bu gündemlere pek itibar etmedi; yoksulluk ve krizi öne çıkaran açıklamalar yaptı. Boğaziçi eylemleri giderek artan bir ilgiyle devam ediyor; başka üniversitelerden ve kentlerden de özgürlük sesleri yükseliyor. Toplam gözaltı sayısı 600’e yaklaşırken, polis hiçbir kentte öğrencilerin eylem yapmasına izin vermiyor. İşte öne çıkan başlıklarıyla Haftadan Kalan’lar…

REFORM OLMADI, UZAY PROGRAMI VERELİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Anayasa ile ile ilgili açıklamalarını hafta boyu sürdürdü, ancak muhalefetten pek ilgi görmedi. AYM Başkanı Zühtü Arslan, “AYM kararlarının uygulanmaması”na dikkat çekti, muhalefet sözcüleri “niyet başka” mesajı verdi. Hem CHP lideri Kılıçdaroğlu, hem İyi Parti Genel Başkanı Akşener sert mesajlar verdi.
Şubat ayı içinde açıklanacağı söylenen yargıda ve ekonomide Reform Paketi’nden henüz ses seda yok. Pazartesi günü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdroğan’ın “Çarşamba güzellikler göstereceğim” demesi paket açıklamasına yoruldu, ancak açıklama gelmedi.
Reform Paketi bekleyenler, Salı günü sürpriz Milli Uzay Programı ile karşılaştı. Türk Uzay Ajansı’nın programında Ay’a roketle “sert iniş”ten “uzay limanı”na, istihbarat ve iletişim uydularından uzay araştırmaları için kurulacak merkezlere pek çok başlık yer aldı.

İtirazlar ve alaylı açıklamalar gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan biraz sitemle “Uzaya gittiğimizde ‘dünyaya sığamadınız mı’ diyecekler” açıklaması geldi.
Milli Uzay Programı dokuz8Haber’in de gündemindeydi. Bekir Güneş’in sunduğu #dokuz8Haber Günden Kalan’da TÜBİTAK Bilişim Enstitüsü Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fuat İnce ve gazeteci Gürkan Özturan Türkiye’nin uzay programını konuştu.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NE DESTEK ÇIĞ GİBİ

Boğaziçi Üniversitesi’nde eylemler hatfa boyu devam etti. Hem öğrenciler, hem akademisyenler eylemlerini sürdürürken, İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversiteden destek eylemleri ve açıklamalar geldi. Bursa, Samsun, Kocaeli ve daha bir çok kentteki öğrenci eylemleri polis engeline takıldı, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. MHP lideri Bahçeli’den Alaattin Çakıcı tehdit içerikli açıklamalar tepki toplarken, edebiyatçılardan gazetecilere pek çok kesim destek açıklamaları yayınladı.

HAFTADAN KALAN’DA BOĞAZİÇİ DİRENİŞİ VE PANDEMİDE SON DURUM

Haftanın önemli gelişmelerinin konuşulduğu #dokuz8HAFTADANKALAN’da bu hafta TTB Halk Sağlığı Kolu üyesi ve TTB Kovid-19 İzleme Kurulu üyesi Nasir Nesanir ile Avukat Baran Kaya, gazeteci Bekir Güneş’in sorularını yanıtlıyor.

HAFTANIN DİĞER GELİŞMELERİ

Koronavirüs aşılarında ikinci doz aşılama çalışmalarına geçildi. Mutant virüs nedeniyle kaygılar artarken, uzmanlar “üçüncü dalganın başındayız” uyarısı yapıyor. Okulların açılması için gün sayılıyor.
Daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı yaptırma çağrısını “Sıramız gelince yaptırırız” diye kibarca reddeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bugün aşı oldu. Kılıçdaroğlu, “Sıramız geldi, yaptırdık” dedi.
Hakkında “müebbet ile beraat” hükümleri verilen CHP’li Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi kararının TBMM’de okunması ile yeniden milletvekili oldu. Enis Berberoğlu Salı günü Meclis’e gelecek.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içinde sürdürdüğü operasyonlara devam ederken, bir yandan Irak’ta Gare bölgesinde geniş çaplı bir askeri operasyon başlattı. Halen devam eden operasyon havadan ve karadan eşgüdümlü olarak yürütülüyor.

MEVSİM KARA KIŞA DÖNÜYOR

Uzun süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarda ani bir düşüş yaşanıyor. “İnanılmaz boyutlarda” diye tarif edilen ve 1987 ile 2004 kışları ile karşılaştırılan yoğun kar yağışının hafta boyu sürmesi ve pek çok kenti etkisi altına alması bekleniyor.
Haftanın son günü Ankara’dan önemli bir yargı kararı geldi. Togo Kuleleri davasında Ankara Büyükşehir Belediyesi haklı bulundu, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, “bir kent suçu ve rant ilişkisi daha açığa çıkmıştır” açıklaması yaptı.

HAFTANIN DİĞER CANLI YAYINLARI

TBMM’de grup toplantıları yapıldığı Salı günü dokuz8Haber Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Biçici, Artı Gerçek Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş ve Siyasal İletişim Uzmanı Evren Barış Yavuz, dokuz8GÜNDEM Siyaset programında son gelişmeleri değerlendirdi.

Haftanın bir başka programı ise yerel gündemin ele alındığı dokuz8Gündem Akdeniz programında Habere Güven Genel Yayın Yönetmeni Güven Boğa ve Bir Buçuk TV Genel Yayın Yönetmeni Armağan Kabaklı, gazeteci Bekir Güneş’in sorularını yanıtladı.

DOKUZ8HABER ONLİNE EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Bir önemli haber de bizden. Her biri 11 modülden oluşan ve 3 seri halinde yapılacak olan dokuz8Haber Online Eğitim Programı 16 Şubat’ta başlıyor. İlk serisi 16 – 23 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan programda, 10 Mart’a kadar iki seri daha var.
Ücretsiz olan eğitim programlarına katılmak için linkteki formu doldurmak yeterli.