Samsun Büyükşehir Belediyesi meclisinde AKP Grup Başkan vekilliği yaparken 10 Kasım’da Atatürk’e, ardından da MHP’ye hakaret eden meclis üyesi Hasan Uzunlar, partisinden ihraç edildi.

AKP Samsun  İl Başkanı Ersan Aksu, kesin ihraç talebi ile İl Disiplin Kuruluna sevk edilen Hasan Uzunlar ile ilgili açıklamada ittifak vurgusu yaparak Uzunlar’ın ihraç edildiğini belirtti.
Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, kararı açıklayan AKP İl Başkanı Ersan Aksu, “İttifak ruhuna aykırı hiçbir söylem ve eyleme müsamaha gösterilmeyeceğinin bilinmesini isteriz” dedi. Öte yandan Uzunlar, sosyal medya hesabından Abdurrahman Dilipak’ın bir internet sitesinde yayınlanan “Mustafa Kemal kimdir? Bu belge niye açıklanmıyor?” başlıklı yazısını paylaştı. Atatürk’e hakaret suçundan 10 ay hapis cezası alan Uzunlar, bir süre sonra söz konusu bu paylaşımı kaldırdı.
Geçen yıl 10 Kasım’da Atatürk’e sosyal medya hesabından hakaret eden ve ardından MHP’yi dinsizlikle suçlayan AKP meclis üyesi Hasan Uzunlar’a gösterilen tepkiler üzerine kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

İHRAÇTA İTTİFAK VURGUSU

İl Başkanı Aksu, “Partimizin üyesi Hasan Uzunlar, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhur İttifakı ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi hakkında; parti ilkelerimize ve politikalarımıza uygun olmayan sosyal medya paylaşımları gerçekleştirmiş ve bu sebeple kesin ihraç talebiyle İl Yönetim Kurulu kararıyla Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. İl Disiplin Kurulumuz, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu değerlendirmiş ve partimiz üyesi Hasan Uzunlar’ın kesin ihracına karar vermiştir” dedi.

“MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK”

Açıklamasında Cumhur İttifakı vurgusu yapan Başkan Aksu, “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ülkemizin bekasının garantisi olarak nitelediği, ‘Ne kadar güçlü olursak ülkemiz de o kadar güçlü olacaktır’ ifadeleriyle özetlediği Cumhur İttifakının önemini bir kez daha hatırlatır, ittifak ruhuna aykırı hiçbir söylem ve eyleme müsamaha gösterilmeyeceğinin bilinmesini isteriz” diye konuştu.
https://dokuz8haber.net/gundem/ataturke-hakaret-eden-akpli-meclis-uyesine-10-ay-hapis/

İHRAÇTAN ÖNCE BİR PAYLAŞIM DAHA YAPTI

Partisinden ihraç edilen ve Atatürk’e hakaret ettiği için 10 ay hapis cezası alan Hasan Uzunlar, önceki gün sosyal medya hesabından yeni bir hakaret paylaşımı yaptı.
Uzunlar, Abdurrahman Dilipak’ın 22.04.2009 tarihinde Yeni Akit gazetesinde yayımlanan, “Mustafa Kemal kimdir? Bu belge niye açıklanmıyor?” başlıklı yazısının yer aldığı bir internet sitesinin linkini paylaştı. Ancak bir süre sonra bu paylaşımını kaldırdı.