BİLİM-TEKNOLOJİ GÜNDEM TOPLUM-YAŞAM

Hubble emekli oluyor, yeni ‘zaman makinesi’ göreve hazır

Yıllardır dünyanın uzaydaki gözü olan ve 1990’dan beri hizmet veren Hubble teleskopu emekli oluyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) geliştirdiği ve içerisinde barındırdığı kızılötesi merceklerle yıldızların binlerce yıl önceki hallerini görebilecek olan James Webb isimli uzay teleskobunun tamamlanmasında sona yaklaşıldı.
Yıldızların binlerce yıl önceki hallerini görebilecek olmasından ötürü ‘zaman makinesi’ olarak nitelendirilen teleskop görücüye çıkmaya hazırlanıyor. 8.8 milyar dolarlık bütçeyle geliştirilen James Webb Teleskobu, evrenin yaklaşık 13.8 milyar yıl önce oluşmasına sebebiyet veren Big Bang’in (Büyük Patlama) 200 milyon yıl sonraki haline göz atabilecek.

POTANSİYEL YAŞAMI KEŞFEDEBİLİR

Halihazırda kullanılan Hubble teleskobunun erişemediği yerleri görmemizi sağlayacak James Webb teleskobu, uzayda yaşamı keşfetme yolunda da etkin bir role sahip olacak. Galakside dünyaya oldukça benzeyen 200 milyar gezegen olduğunu belirten bilim insanlarına göre sahip olunan bilgi birikimi ve James Webb teleskobu gibi teknolojik araçlarla, galaksideki yaşam potansiyelini keşfetmemiz hiçbir zaman bu kadar yakın olmamıştı.

Dokuz8HABER

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video