İran Meclisi’nde görev yapan 286 milletvekilinin 225’i, Bakü’de okuduğu şiir nedeniyle Erdoğan’ı kınayan bir ortak mektup yayımladı.

İran Meclisi’nde görev yapan 286 milletvekilinin 225’i, Bakü’de okuduğu şiir nedeniyle Erdoğan’ı kınayan bir ortak mektup yayımladı. Mektupta “Ayrılıkçı bir dil kullanmasını şiddetle kınıyoruz” denildi.

“AYRILIKÇI BİR DİL KULLANMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

İran Meclisi’nde milletvekilleri, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan’da okuduğu şiir nedeniyle ortak bir kınama metni yayımladı. İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İranlı 225 milletvekilinin imzaladığı metinde, “Kendisinden iyi komşuluk, İslam dünyasının birliği, bölgede barış ve istikrarın tesisi beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şaşırtıcı ve beklenmedik ayrılıkçı bir dil kullanmasını şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.
Söz konusu metinde ayrıca, İran topraklarında yaşayanların tek bir millet ve ayrılamaz bütün olduğu yazıldı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Azerbaycan’da düzenlenen Zafer Günü kutlaması’nda yaptığı konuşmada Bahtiyar Vahapzade’ya atfedilen Aras Nehri için yazılmış şiirden bir kesit okudu. İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif ise, İran’ın Azerbaycan vilayetlerinin İran’dan ayrılığına ithafen şeklinde algılanan şiire sert tepki gösterdi.