POLİTİKA VERİ HABERCİLİĞİ

İnfografik: Karşılaştırmalı Verilerle 24 Haziran Seçimleri

dokuz8HABER 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi verilerini farklı yönleriyle ele alan bir infografik hazırladı. İnfografikte farklı boyutlarıyla oy oranlarından, anket şirketlerinin seçim öncesi tahminleriyle gerçekleşen sonuç arasındaki farka, seçimlere katılım oranlarındaki düzenli artıştan, hangi koşulda Türkiye haritası nasıl değişirdi sorusunun yanıtlarına kadar görselleştirilmiş farklı veriler bulunuyor.
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri geride kaldı. OHAL devam ederken seçim güvenliğine ilişkin ciddi kaygılarla hayata geçirilen seçimleri Cumhurbaşkanlığı’nı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.79 ile ilk turda kazandı, ancak partisi AKP yüzde 8’e yakın oy kaybıyla yüzde 42.56’yla mecliste tek başına çoğunluğu kaybetti. AKP ancak MHP’yle birlikte meclis çoğunluğuna sahip durumunda ve bu yönüyle MHP’nin etkisi arttı. Öte yandan HDP zor koşullara rağmen yüzde 11.70 ile barajı bir kez daha geçerek 67 milletvekilden oluşan bir grupla mecliste temsil edildi. CHP’de önceki seçimlere göre kısmi bir azalmayla yüzde 22.65 oy oranı ile yine ana muhalefet partisi konumunu korudu. İttifaklar açısından ele alındığında Cumhur İttifakı yüzde 53.66 oranıyla seçimi kazanırken; Millet İttifakı yüzde 33.95’te kaldı. 24 Haziran Seçimleri sonucunda AKP, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti olmak üzere mecliste grubu olan parti sayısı 5’e çıktı. BBP, SP, DP de mecliste temsil edildi.

SEÇİME KATILIM HER SEÇİMDE ARTTI 

24 Haziran seçimleri sonucunda AKP en çok oyu Rize’den alırken; CHP en çok oyu Kırklareli’den, HDP Şırnak’tan, İyi Parti Burdur’dan ve MHP Osmaniye’den aldı. 2007-2018 dönemleri arasında seçime katılım oranı en çok 24 Haziran 2018 seçimlerinde gerçekleşti.

MİLLET İTTİFAKI’NA HDP DAHİL OLSA NE OLURDU?

İnfografikte öne çıkan verilerden birisi de son beş seçimde katılım oranlarının düzenli olarak arttığını ve 24 Haziran’da zirveye ulaştığının görülmesi. Öte yandan anket şirketlerinin performansının karşılaştırılması, partilerin en çok oy aldıkları beş kentin listelenmesi de infografiğin özgün yönlerinden. Ancak infografiğin en özgün yönü “Millet İttifakı’nda HDP Olsaydı Türkiye Görünümü Nasıl Değişirdi” başlığı altında yapılan haritalandırma. Buna göre 24 Haziran seçimleri sonuçlarına göre dahi Balıkesir, Denizli, Antalya, Mersin, Adana gibi metropol şehirler muhalefete geçebilecek.

İnfografik hazırlığı: Gökhan Biçici, (@GokhanBicici) Esra Fakıbaba (@esrafakibaba)

dokuz8HABER’i takip edin

Video