Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni yayımladığı bir araştırmaya göre çocuklar hareket eksikliği yaşıyor. Araştırmaya göre fiziksel aktivite yetersizliğinin en az olduğu ülke yüzde 66 ile Bangladeş olurken hareket eksikliğinin en yüksek olduğu ülke yüzde 94 ile Güney Kore. Türkiye’de bu oran ise yüzde 86,9 olarak tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Lancet Child & Adolscent Health adlı sağlık dergisinde yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. 1,6 milyon kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocuklar hareket eksikliği yaşıyor. Araştırma kapsamında 146 ülkede, 11 ile 17 yaşları arasındaki çocuklarda 2001 ve 2016 yıllarındaki günlük hareket miktarı karşılaştırıldı. Katılımcıların yüzde 81’inin günde bir saatten az hareket ettiğini saptayan araştırmaya göre, hareket eksikliğinde bölgelere ya da ülkelere göre büyük farklılıklar görülmüyor. Fiziksel aktivite yetersizliğinin en az olduğu ülke yüzde 66 ile Bangladeş olurken hareket eksikliğinin en yüksek olduğu ülke yüzde 94 ile Güney Kore.

Türkiye: Yüzde 86,9 yetersiz

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasında Türkiye’ye de yer verildi. Buna göre, Türkiye’de 2001’de yüzde 82 olan fiziksel aktivite yetersizliği 2016’da yüzde 81 olarak tespit edildi. Bu rakamlar tüm ülkelerde olduğu gibi cinsiyete göre de değişiklik gösteriyor. 2001 yılında Türkiye’de erkek çocuklarda aktivite yetersizliği yüzde 78,7 iken 2016 yılında aynı oran yüzde 76,6 olarak kaydedildi. Kız çocuklarında ise 2001 yılında yüzde 85,9 olan fiziksel aktivite yetersizliği 2016’da yüzde 86,9 olarak kayıtlara geçti.

Kız çocukları daha az aktif

Araştırmada kız çocuklarının erkek çocuklara göre daha az aktif olduğu tespit edildi. Kız çocuklarında dünya genelinde sadece yüzde 15’lik bir kesimin Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği 1 saatlik fiziksel aktiviteyi yerine getirdiği, erkek çocuklarında ise bu oranın yüzde 22 olduğu tespit edildi. Uzmanlar bu farkın kız çocukları üzerindeki kültürel baskıyla bağlantılı olduğunu tahmin ediyor. Bazı ülkelerde kız çocukların evde kalması isteniyor ve spor yapmaları mümkün olmuyor. Özellikle ev dışındaki aktivitelerin az olmasında güvenlik endişeleri de önemli rol oynuyor.
Araştırmanın yazarlarından olan Regine Guthold, “Her gün 60 dakika fiziksel aktivite biriktirdikleri takdirde, bu yeterli. Her gün, tüm hafta boyunca. Bu aktif oyun oynamak olur, yürümek ya da okula bisikletle gitmek olur, beden eğitimi dersi olur, yani her şey olabilir ama bunu 60 dakika yapmaları gerek, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi bu” önerisinde bulundu.