ABD’den gelen sıcak mesajların aksine Avrupa Birliği aşıda fikri mülkiyet haklarının geçici süre kaldırılmasına soğuk bakıyor. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Kısa vadede sihirli bir çözüm olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının kısa vadede sihirli bir çözüm olmadığını düşündüklerini, konuyu masaya somut bir teklif gelir gelmez görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Portekiz’in Porto kentinde düzenlenen AB üyesi ülke liderlerinin gayriresmi toplantısı girişinde basına açıklamalarda bulundu.

“İLERLEME SAĞLANDI”

Avrupa’da aşı üretimi ve dağıtımı konusunda ilerleme sağlandığına işaret eden Michel, AB ülkelerinin aşı konusunda “uluslararası dayanışma” gösterdiğini söyledi. Michel, Avrupa’nın diğer ülkelere aşı ihracatına izin verdiğini anımsatarak, diğer aşı üreten gelişmiş ülkeleri de aşı ihraç etmeye çağırdı. Kovid-19 aşılarındaki fikri mülkiyet hakları konusunda Michel, “Fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının kısa vadede sihirli bir çözüm olmadığını düşünüyoruz. Bu konuyu masaya somut bir teklif gelir gelmez görüşmeye hazırız.” diye konuştu.

“TEK DOZ AŞI GETİRMEYECEKTİR”

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, aşıda fikri mülkiyet haklarının kaldırılması önerisine, “Fikri mülkiyet haklarından feragat sorunları çözmeyecek, kısa ve orta vadede tek doz aşı getirmeyecektir.” sözleriyle yanıt verdi. Kovid-19 aşılarındaki fikri mülkiyet haklarından geçici olarak feragat edilmesi hakkında von der Leyen, “Bence bu konuyu tartışmaya açık olmalıyız.” diye de ekledi. Konunun çok kapsamlı olduğuna işaret eden Ursula von der Leyen, “Aşılara şimdi ihtiyacımız var. Fikri mülkiyet haklarından feragat sorunları çözmeyecek, kısa ve orta vadede tek doz aşı getirmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.