Ankara’da vaka sayıları hızla artmaya başlayınca özel bir araştırma gündeme geldi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, Ankara özelinde ayrı bir çalışma başlatıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün yaptığı “Ankara vaka sayısında İstanbul’u ikiye katladı. En önemli nedeni düğün, nişan ve sünnet törenleri” açıklamasının ardından, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, kentte özel bir araştırma yapılacağını açıkladı.

“KONTROLSÜZ KALABALIKLAR VAKA SAYISINI ARTIRDI”

Hürriyet’ten Melten Özgenç’e konuşan Prof. Dr. Recep Öztürk, şu bilgileri paylaştı:
“Kontrolsüz kalabalıklar maalesef bugün Ankara’nın da vaka sayısını ciddi şekilde arttırdı. Ankara başka illerle de trafiği olan bir il. Vaka sayısını neyin tam olarak arttırdığı konusunda bir çalışma yapılıyor. Yakında ayrıntılı açıklama yapılacak. Ancak şunu belirtmek gerekir ki il düzeyindeki tedbirler yetersiz olursa, zorunlu olarak genel tedbire de başvurulacak. Tabii bu hükümetin bir kararı olacaktır.”

“ÇOK FARKLI İLLERDEN İNSANLARI BİR ARADA BARINDIRIYOR”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın da vaka artış nedenlerini şu sözlerle değerlendirdi:
“Ankara çok farklı illerden insanları bir arada barındırıyor. Bu kişiler örneğin Çankırı, Çorum gibi memleketlerindeki düğünlere katılıp dönüyorlar. Ankara’da çalışanların neredeyse yüzde 90’ı kamuda. Tedbirsiz davranılıyorsa hastalığın çok insana bulaşmasına neden olmuş olabilirler.”