Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, “Açılma kararından haberimiz yoktu. Bizim yapılanmış haliyle haberimiz oldu” açıklamasında bulundu. Okyay, tam kapanma sürecindeki içki ve ped satışı yasağının da hiçbir bilimsel tarafının olmadığını vurguladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, kontrollü normalleşme ve tam kapanma süreciyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

HaberTürk’te Fatih Altaylı’nın Teke Tek Programı’na bağlanan Prof. Dr. Okyay, açılma kararından haberleri olmadığını belirterek, “Biz mesela 1 Haziran sonrasını bilmiyoruz, yarın belki bir şeyler açıklanacak bugünden 1 Haziran sonrası için senaryolarımızı en baştan ta bu işi kurgularken bilmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

“SINIRLILIKLAR İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Altaylı’nın “Bilim Kurulu bilmiyor mu ne olacağını?” sorusu üzerine Prof. Dr. Okyay, şöyle konuştu:

“Bilim Kurulu toplumda salgın yönetimi… Bilim Kurulu’ndayım ben biliyorsunuz… Bu açılmayla ilgili bir görüş bildiremedik. Çünkü bu kararlar, bizim de bu şekilde yapılanmış şekilde haberimiz oldu. Daha önce 100 bindeki rakamları da içeren toplumdaki yükün okulların açılmasını anlamında nasıl değerlendirmesi gerektiği dünya örnekleriyle bizim kendi alt grubumuz bir rapor hazırlayarak Sağlık Bakanlığı’na sunmuştu. Ama Bilim Kurulu, gerçekten bilimsel danışma kurulu şeklinde… Belli sınırlılıklar içinde çalışabiliyor. Yani biz, bizden istenmeyen şeyler konusunda rapor ve görüş oluşturuyoruz. Çünkü halk sağlığı konusunda görüşlerimiz ve müdahalelerimiz oluyor. Ama bakanlık sonuçta götürdüğü yer, açıkçası bir yürütme erki, o erkten bu şekilde kararlar çıkıyor.”

“İÇKİ SATIŞI YASAĞININ BİLİMSEL TARAFI YOK”

17 günlük tam kapanma sürecindeki içki ve ped satışı yasağının hiçbir bilimsel yanı olmadığını vurgulayan Pınar Okyay, şöyle devam etti:

“Bunların herhangi bir yerde gerekçeleri de yok. Biz bunu 17 günlük kapanmada da konuştuk Fatih Bey. Şu alkol yasağını, kadınların hijyenik ped alamaması, kurşun kalem alınmaması gibi pek çok yasakla karşı karşıya kaldı Türkiye. Açıkçası bunların hiçbir bilimsel tarafı yok. Bilim insanı olarak bunun arkasında durmak ya da savunma gibi bir durum olması mümkün değil.”