İstanbul’da kahvehane, kıraathane, internet kafe, berber, nikah salonu, spor salonlarına girişte HES kodu kontrolü bugün başladı.

İstanbul’da bugünden itibaren kahvehane, kıraathane, internet kafe, berber, nikah salonu, spor salonlarına girişte Hayat Eve Sığar (HES) kodu kontrolü zorunlu hale geldi.
İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla 15 Mart’tan itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi-özel okul ve kuruluşlara girişlerde, sivil toplum kuruluşlarına girişlerde, kahvehane, kıraathane, internet kafe, berber, nikah salonu, spor salonlarına girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) koduyla girilmesi zorunluluğu getirildi.
DHA’nın aktardığı habere göre, Esenyurt’ta bir kıraathane işleten Tekin Akbal, uygulamayı “Müşteriye mi bakalım, çay mı koyalım yoksa HES kodu mu kontrol edelim. Elemanım vardı iş olmadığı için onu çalıştırmıyorum. Dükkanı ben açıp kapatıyorum. Virüsün ilerlemesine göre durumu zaman gösterecek. Çok bir iş yapmıyoruz zaten” ifadeleriyle değerlendirdi.