Şanlıurfa Tabip Odası, şehirde artan koronavirüs vakaları nedeniyle salgının kontrolden çıktığınıbelirterek,”Acil önlem” çağrısında bulundu.

Şanlıurfa Tabip Odası şehirde artan koronavirüs (Covid-19) vakalarına ilişkin yazılı açıklama yaparak, “Acil önlem” çağrısında bulundu. Oda tarafından yapılan açıklamada, her geçen gün şehirde vaka sayısında artış yaşandığı ve artan vakalarla salgının kontrolden çıktığı vurgulandı.

“SAĞLIK SİSTEMİNDE CİDDİ KRİZLERE YOL AÇABİLİR”

Mezopotamya Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, açıklamada, pandemi gibi kontrolü zor olan olağanüstü durumların sadece halk seviyesinde kurallara uyulmaya indirgenmesinin ve salgında verilerin kötüye gidişinin göz ardı edilerek herhangi bir müdahalede bulunulmamasının yakın zamanda sağlık sisteminde ciddi krizlere yol açabileceğinin altı çizildi.

“VAHİM BİR HAL ALACAK”

“Sağlık çalışanlarının gayretleri dahi bu durumun altından kalkamamaya başlayacak olup, şu anki durumda da olduğu gibi yoğun bakım ve hastane yatak sayısındaki yetersizlikler ile durum çok daha vahim bir hal alacaktır” denilen açıklamada, pandeminin başından beri tabip odalarının il pandemi kurullarında yer alma çabalarının sonuçsuz bırakıldığına da dikkat çekildi.

“ETKİN ADIMLAR ATTIN”

Açıklamanın devamında, ekonomik kaygılar ön planda tutularak toplum sağlığının ikinci plana atılmaması gerektiği ve gelinen aşamada bazı önlemlerin artık ertelenemez duruma geldiğine işaret edilerek, “Yöneticileri bu konularda hızlı ve etkin adımlar atmaya davet ediyoruz” denildi.

VALİ AÇIKLAMIŞTI: “ŞEHİRDE 100 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de, 100 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini, 1987 ev ile kırsaldaki 20 mahallede karantina tedbirlerinin uygulandığını duyurmuştu.